понеделник, ноември 25, 2024
Google search engine
дом Власт и държава Къде беше НАТО, когато Южен стана Турски поток, пита Борисов

Къде беше НАТО, когато Южен стана Турски поток, пита Борисов

0
1249

От парламентарната трибуна премиерът Борисов остро постави въпроса за солидарността на НАТО, намеквайки, че е имало ситуации за държавата, когато Алиансът не е проявил достатъчна солидарност.

Ние с Румъния можем да правим всеки ден учения и да направим добър синхрон между двата флота. Така министър-председателят Бойко Борисов отговори на декларацията на парламентарната група на „БСП лява България” за участието на страната ни в Черноморската флотилия, инициирана от Румъния.

Борисов обясни, че участието на страната ни в учение с до 400 войници е на ротационен принцип.

„Събрах днес МС да приеме позицията, която да имаме на 8-ми и 9-ти юли във Варшава. Задължил съм военния и външния министър да се срещнат днес с комисиите по отбрана и сигурност. Тази среща юли месец няма тема за флотилии и кораби, но това, което и на министрите им казах, че трябва в неформалните разговори, да обяснят на колегите позицията на България”, коментира Бойко Борисов.

„Мисля, че румънският колега Чолош ме разбра и затова и на пресконференцията, която дадохме, не се повдигна изобщо тази тема. След седмица румънският президент отново я повдигна”, коментира Борисов.

„Ние би трябвало като нация да сме си извлекли поука, да бъдем по-внимателни и да защитаваме като нация и нашия, и общия интерес. Безспорно винаги съм казвал по линия на отношението с ЕС и НАТО, винаги сте били за. Действително първи темата повдигна румънският премиер – искаше да подпишем меморандум, включително и да го обявим и пред пресата. Думите, които чу от мен, са че ние имаме много задачи да решаваме, много сме решили, ние в рамките на НАТО сме свършили много работа, ние сме от държавите, които имат 110 войници в Афганистан. Много европейски и натовски държави ги изтеглиха. Ние имаме база в Ново село”, каза Борисов.

По думите му в България се провеждат учения непрекъснато и повтори разговора си с румънските си колеги. „Непрекъснато има самолети на НАТО и САЩ, които тренират на Граф Игнатиево, на Ново село. Хиляди войници годишно минават на обучение. Безмер военното летище в момента е колкото аерогара София. Пистата му е най-голямата военна писта. Ние сме се доказали във всяко едно отношение, че сме абсолютно лоялен член на НАТО и вие като министър по тази тема са подписани договори и са изпълнявали натовските си ангажименти”, коментира Борисов.

Той още веднъж припомни, как за една нощ при посещението на Путин в Анкара – в натовска Турция, „Южен поток” е станал „Турски поток” и постави въпроса за солидарността и ангажимента на натовските държави. Къде беше тогава НАТО, попита Борисов.

Трябва да приготвим доста пари над милиард да си докупим оборудването за „Белене”, а двата реактора знаете отидоха в натовска Турция. Аз нито сега, нито тогава видях солидарност в тази посока”, коментира премиерът.

Той каза, че е изтъкнал пред румънския си колега, че очаква да добиваме газ и петрол от находището ни в „Хан Аспарух”.

„За радост нормализирахме отношението по линия на туризма и в рамките на санкции, които са подкрепени от всички в ЕС се опитваме да водим една балансирана политика  и затова ние искаме да виждаме в Черно море платноходи” аргументира се Борисов. Той още веднъж подчерта, че с Румъния ние можем да правим всеки ден учения и припомни договора от Монтрьо, който много добре формулира, че до 20 дни могат да присъстват военни кораби в Черно море, след това трябва да излязат.

„Аз приемам всичко това като подготвяне на една по-гъвкава позиция в отбранителен план”, каза още Борисов.

Дадохме повече пари за отбрана, за образование, ние не можем да поемем ангажименти до безкрай”, каза още той./нюз

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук