неделя, декември 29, 2024
Google search engine
дом Власт и държава Кристалина Георгиева се обяви против протекционизма

Кристалина Георгиева се обяви против протекционизма

0
1014

Новоназначеният изпълнителен директор на Световната банка даде енергична защита на глобализацията по време на първото си официално посещение в Китай, заявявайки, че тя помогнала на по-богатите и по-бедните страни.

Българката Кристалина Георгиева, която зае поста на началото на годината, похвали Китай за ангажимента към икономически реформи и отворени пазари.

Отворени пазари, търговия, разделение на труда е работило изключително добре за по-бедните страни“, заяви Георгиева в интервю за „Ройтерс“.

Но по-богатите страни също са се възползвали от увеличаващите се средни класи, които искат повече износ от напредналите икономики, обясни Георгиева, която е бивш вицепрезидент на Европейската комисия.

През уикенда в Германия финансовите министри и централните банкери от 20 богати държави изоставиха бившето си обещание в тяхно комюнике за запазване на световната търговия свободна и отворена, примирявайки се с нарастващия протекционизъм на американската администрация.

Кристалина Георгиева призова за „интелигентен, спокоен разговор“ относно поделянето на ползите от глобализацията по-широко.

С предупреждение срещу протекционистките политики, тя заяви, че всяка страна може да бъде ударена, ако десетилетия на интеграция и взаимозависимост бъдат разнищени.

„Невъзможно е да кажем ние сега сме в тази лодка, но само твоят край на лодката потъва“, коментира Георгиева.

Вместо да издига бариери пред търговията, икономиката трябва да насърчава конкуренцията, която повишава иновации и увеличава производителността, смята Кристалина Георгиева.

Тя призова китайското правителство да продължи да отваря вътрешния пазар за конкуренция и да върви напред с реформите, за да създаде по-динамична икономика.

Кристалина Георгиева заяви, че най-големите предизвикателства пред Световната банка остават онези държави, които са разкъсани от конфликти и са изправени пред глад.

„Ужасно е да има сянката на глада в 21 век“, коментира тя, посочвайки ситуацията в Южен Судан, Сомалия, Йемен и Северна Нигерия.

„Нашият най-голям страх е свързан с този вид опустошение в комбинация на силата на природата и злото на човека“, допълни тя./нюз

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук