Космическият телескоп Хъбъл видя “грозд” от исполински слънца

0
1081

Някои от най-големите и най-ярки звезди са събрани в един единствен куп, разкрива ново изследване, цитирано от Spacei, предаде „Фокус“. Учени са използвали космическия телескоп Hubble, за да заснемат купа R136 за пръв път в ултравиолетова светлина. Купът се намира в мъглявината Тарантула на галактиката Голям Магеланов облак, разположена на приблизително 170000 светлинни години от Земята.

Изследователите са търсели много големи и много горещи звезди, които излъчват по-голямата част от енергията си в ултравиолетовата област на спектъра. Учените са ударили джакпот, засичайки десетки звезди в R136, които са най-малко 50 пъти по-масивни от Слънцето, като девет от тях са с маса над 100 пъти слънчевата маса. Един от тези гиганти е откритата преди време R136a1 – най-голямата засечена от хората звезда във Вселената, тежаща повече от 250 слънчеви маси.

Тези исполини са екстремно ярки, както и екстремно големи. Заедно деветте най-големи звезди са около 30 милиона пъти по-ярки от Слънцето, посочват изследователите. Големият брой гигантски звезди в R136, който е с широчина едва няколко светлинни години, би трябвало да помогне на астрономите да разберат по-добре как се формират масивните звезди.

Екипът е изчислил, че огромните звезди губят маса изключително бързо по време на краткия си и драматичен живот, който често завършва с колапс, формиращ черна дупка. Звездите изхвърлят до една земна маса материя на месец със скорост, достигаща един процент от скоростта на светлината.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук