Изказването на президента на Турция Тайип Ердоган, че метежниците, които „посегнаха на единството на нацията, получаваха указания от главатарите си, живеещи в САЩ“, продължава да е една от централните теми в различни анализи и коментари. Дали наистина тайните служби на САЩ са замесени в опита за преврат в Турция е особено дискутирана тема в руските медии.Пред в.”Взгляд” политологът и член на Обществената палата Сергей Марков твърди, че за това предположение има няколко основания.
„Първото това е срокът – само две седмици, след като Ердоган рязко промени политиката си на плюс спрямо Русия”, напомня експертът. Той добавя, че Гюлен, който бе обвинен от Ердоган в организирането на преврата „живее в САЩ и в продължение на много години се ползва от протекцията на американските спецслужби”.
Освен това САЩ, като лидер на НАТО и партньор на Турция в Алианса, трябваше „веднага да изразят загриженост във връзка с държавния преврат и проявите на насилие. Но те не бързаха да осъдят този преврат. Те взеха позиция и коментираха, чак когато стана ясно, че метежът претърпя поражение. Всъщност те чакаха военните да победят и да завземат властта”, твърди Марков.
Не може да не се отбележи, че „американските медии помагаха на заговорниците. Именно американските медии, позовавайки се на NBC, разпространяваха лъжливи сведения, че Ердоган е избягал от Турция и че търси убежище в Германия, където уж му отказали, след това тръгнал към Лондон, където също му отказали. Тази дезинформация трябваше да подкопае волята за съпротива на привържениците на Ердоган”, обяснява политологът.
В интервю за „Вечерна Москва” политологът Уилям Енгдал също отбелязва, че „това беше нескопосан опит на движението на Гюлен при подкрепата на ЦРУ да извърши coupd’etat (държавен преврат) срещу Таип Ердоган”.
Той посочва, че Вашингтон бил изненадан от неочакваните приятелски крачки на Турция към Русия и Израел. „Последният пирон в ковчега, активизирал Вашингтон, стана заявлението на Анкара за възобновяването на мирните отношения със Сирия. Това означава, че Башар Асад сега вече е политик от висок приоритет за Турция. Тази геополитическа промяна предизвика и непохватната намеса на ЦРУ. Работата е в това, че сега влиянието на Вашингтон в Близкия Изток е колосално понижено!”, подчертава Енгдал.
Хипотезата, че „опитът за държавен преврат е бил провокиран от Съединените щати”, развива политологът и експерт от Фонда за развитие на институциите на гражданското общество „Народна дипломация” Владимир Киреев, цитиран от ФАН. Той обяснява, че този опит е „бил проведен от местни военни при активната поддръжка на американците, които са оказвали на опозиционните сили подкрепа по различни начини, конкретно чрез консултации и уверения, че в случай на успешен преврат турските военни ще получат подкрепа и легитимация от страна на САЩ”.
Превод и редакция: БЛИЦ