Здравното министерство започна проверки на спешните екипи по Черноморието. Причина за това стана инцидентът на плаж „Нестинарка“, при който възрастен мъж почина, докато чакаше медиците. От здравното ведомство са командировали 2 допълнителни спешни екипа по Южното Черноморие, които ще работят там до края на летния сезон.
Какъв е капацитетът на спешните медици по морето и на каква медицинска помощ могат да разчитат туристите, провериха репортерите ни във Варна и Бургас.
На южното Черноморие с по една линейка разполагат Несебър, Созопол и Царево, а с по три – Поморие и Бургас.
За здравето на туристите във Варна и близките курорти се грижат 2 реанимационни екипа и 5 за лекарска първична помощ, който дават 12-часови дежурства. В големите курорти „Златни пясъци“ и „Свети Свети Константин и Елена“ има и по един реанимобил.
Д-р Антоанета Касабова, зам.-директор на Спешен център – Варна: Средно време на пристигане на един автомобил до „Св. св. Константин и Елена“ е около 9-10 минути. До „Златни пясъци“ пристига за 15-16 минути, но то зависи и от къде автомобилът е тръгнал.
Свои линейки имат и частните болници по Черноморското крайбрежие. Те нямат договор със Здравната каса и затова цените им са високи.
Нели Иванова: Ако не дай си Боже се наложи нещо по спешно, си струва доста парички. Последни данни, които аз знам, беше 50 лв. частните линейки.
Цената е още по-висока за летовниците в Слънчев бряг, които плащат между 100 и 120 лв. за пристигането на линейка от частна клиника. Медицинските услуги по курортите също излизат доста скъпо – често до три пъти над цените в болница в града. Колко да плати пациентът се определя от всеки отделен лекар, който държи кабинет по курортите. Частните болници също имат свой ценоразпис, различен за всяка от тях.
Д-р Иван Иванов, управител на ДКЦ „Св. Клементина“ – Варна: Всеки един медицински център може да си определи сам цените, които трябва да взема на пациентите. Не би трябвало да има никъде разлика между цените за българи и чужденци.
Всички западноевропейски и руски туристи идват на почивка у нас след предварително направена здравна застраховка,която би трябвало да им осигури по-евтина медицинска помощ.
Рене Фридрих: Цените тук? Много са високи…
Все пак експертите съветват, когато тръгнем на почивка, освен здравната книжка да си направим и здравна застраховка, не само за да се чувстваме по-сигурни, но и да ни излезе по-евтино. Макар че в Бургас – поради липсата на достатъчно средства и специалисти, от началото на месеца са въведени такси за преглед. Влизането при спешния педиатър, например, струва 30 лева.
Д-р Светлозар Георгиев – зам. директор на МБАЛ – Бургас: Тази необходимост, тъй като няма постоянен дежурен педиатър, и финансовите резултати на Спешно отделение, които са отрицателни и пречат въобще на стабилизирането на болницата, и ние сме принудени. Това е принуда, обстоятелствата ни принудиха да постъпим така./БНТ