Когато „Балкантурист“ ни водеше на море

0
1547

Курортът „Дружба“

1983 г. България през очите на нашите съветски другари

Лошо обслужване ли получават съветските туристи при посещенията си в Народна република България и дискриминирани ли са за сметка на западните? В продължение на години този въпрос занимава Държавна сигурност, като службите следят за антисъветски настроения сред персонала в курортните ни комплекси, показват разсекретени документи.

Ще ви изненадаме със снимки от вашия роден край, от време оно, невиждани и объркващи като спомен от предишен живот, пише Retro.bg. Сякаш вече е било. Ако и вие имате такива – изпратете ни ги. Ние ще им помогнем отново да видят бял свят. Адресът е info@retro.bg.

До 9 септември 1944 г. България беше на ръба на пропастта. След това направи смела крачка напред! („Работническо дело“)

Новата власт запрята ръкави и започва ударно да строи комунизма. Курортите, които никнат като гъби и широко отварят врати за чуждите туристи, трябва да покажат най-доброто от социалистическата витрина. Тук вражеските елементи лично могат да се уверят как „социализъма“ мачка империализъма.

Да живее международното положение!

За жалост най-важните гости – тези от СССР, скоро започват да се оплакват от пренебрежително отношение към тях по време на престоя им в България. Жалбите започват в началото на 60-те години, само няколко сезона след отварянето на първите хотели Златни пясъци и Слънчев бряг. Настроенията, че са „втора ръка” туристи, особено ескалират след едно масово хранително натравяне.

Избата на хотел „Мелник“

В началото на юли 1966 г. в ресторант „Кривата липа” на Златни пясъци на голяма група от съветски туристи е сервирана развалена руска салата. Тя е приготвена два дни по-рано, а използваните продукти са заразени със салмонела. Оплакванията получават около 150 души, много от които попадат и в болница. Скандалът е огромен, но той е проблем на ДС и КГБ. По това време и двата братски народа са поставени в медийна кома, по време на която бълнуват редове като тези.

„Хилядите срещи на наши и съветски хора по туристическите маршрути на двете страни е една от реалните форми на българо-съветската дружба“, четем в пропаганден материал на тогавашната преса.

През 1977 г. служителите на ТК „Балкантурист“ – „Международни хотели“, посрещнаха и обслужиха над 160 000 съветски туристи, кои­то пътуваха из нашата страна по повече от 25 различни маршрута“, гордо гърми родната преса.

Най-предпочитаните пътувания са били винаги тези за Празника на хумора в Габрово, за Празника на розата в Казанлък и Карлово, Ботевите тържества във Враца. Но навсякъде у нас, където са преби­вавали и пребивават съветски тури­сти, предварителната програма за тяхното посещение излиза извън предначертанията си.

Нека се спрем за миг на при­станище Никопол – тук стъпват на българска земя съветските туристи от специализирания маршрут „Ду­навски круизи“.

Идването на всеки нов кораб става повод за изява на приятелство и обич към Съветския съюз. „Добре дошли, приятели!“ – това са първите думи, с които се по­срещат съветските гости, а девойки в национални носии им поднасят хляб и сол по стария български обичай. На пристанището се завързват и първите непринудени приятелства на съветски туристи с жители на града, извиват се ду­навски хора. Предвождани от патрулна кола, под звуците на на­ши и съветски песни, изпълнявани от градската музика, автобусите на „Балкантурист“ понасят гостите към вътрешността на България, поемат по маршрутите, които ви­наги ги отвеждат при приятели.

Или да спрем преа хотел „Стру­ма“ в Перник. И тук съветските ту­ристи, пристигнали в нашата страна, пресичайки западната ни граница, биват посрещани с хляб и сол.

Хотел Созопол

В чест на юбилея на Великия октомври през миналата година за първи път у нас бяха открити клу­бове на съветския турист в хоте­лите „Струма“ в Перник, „Кай­лъка“ в Плевен. „Етър“ във Велико Търново. Тези клубове са още една форма за пропагандиране и популяризиране успехите на двете братски страни в строителството на социализма и комунизма. Тук съветските туристи намират не само уют, но и приятно прекарват свободното време.

Живее нашата дружба, живее чрез дедите, оставили имената си върху гранитната памет на времето, която се нарича Шипка, Стара Загора. Плевен. Свищов… Живее чрез бащите-червеноармейици, чрез синовете, раздаващи със своят руска щедрост знанията и опита си, живее чрез внуците, които се срещащат с една обновена земя.

А при всяка раздяла с хората на тази обновена братска земя съветските гости не забравят думи, с които ги изпращат: „ Елате отново, приятели!“

Уникални снимки от албума „Болгария“ (1983), който рекламира красотите на България в Братска Русия.

Цялата поредица с десетки уникални снимки от годините, когато „Балкантурист“ ни водеше на море, вижте на Retro.bg

Разходка край морето

Басейнът на хотел Витоша – Ню Отани

Бар – вариете

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук