В последния работен ден преди Великден се очаква около 300 хиляди българи да тръгнат на път тази вечер. Стотици патрули на Пътна полиция ще бъдат разположени по пътищата на страната. Най-натоварените пътища се очаква да бъдат пътищата Благоевград-Кулата, София-Калотина, Русе-Хасково и автомагистралите. Само от столицата ще излязат 150 хиляди автомобила. Отдел „Пътна полиция“ в ГДНП издаде препоръки за безопасно движение по пътищата. Ето какво съветват от там: През празничните и почивните дни се активизира движението на всички участници в движението по пътищата.
Водачите на превозни средства бързат да стигнат до набелязаната цел и забравят, че цялото им семейство е в автомобила. С безразсъдното си нетърпеливо и нетолерантно отношение те подлагат на опасност не само своя живот, но и на близките си, както и на другите участници в движението по пътищата, с които може да попаднат в сблъсък. Все по-често по автомагистралите се движат велосипедисти, без да имат това право. Образуването на колони и задръствания на изходните и входните артерии на големите населени места и на граничните контролно-пропускателни пунктове са обичайно явление през последните години. Дългото чакане изнервя водачи, пътници, служители на различните обслужващи ги администрации. Да не забравяме и за възникнали нови повреди и неравности на пътя в следствие на обработването през зимата на улиците и пътищата с различни препарати срещу лед и сняг.
Често по улиците в населените места забързани пешеходци забравят, че не са сами на пътя, че има пешеходни пътеки, подлези или надлези и пресичат неправилно, нерядко и без да се огледат. Отчитат се все повече случаи, при които пешеходците със слушалки на ушите и вгледани в мобилните си телефони или други мобилни устройства се изолират от околния свят и с поведението си предизвикват рискови ситуации на за инциденти на пътя. Компромисите, които правим, често са опасни за самите нас, те помрачават и празничното не настроение. За предпазване от попадане в риск от пътнотранспортни произшествия отдел „Пътна полиция“ при Главна дирекция „Национална полиция“ препоръчва: ЗА ПРЕВОЗНОТО СРЕДСТВО – Проверете спирачките, маслото, гумите и светлините. – Проверете чистачките и зареди резервоарчето с препарат. – Не бързайте да смените зимните гуми с летни. – Ако автомобилът ви е неизправен, не правете компромис, изберете друг превоз. – Заредете повече гориво в случай, че се наложи да пътуваш дълго и бавно. – Вземете документите на автомобила и полицата за сключена задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите.
ПЛАНИРАЙТЕ ПЪТУВАНЕТО – Планирайте отрано и практично пътуването. – Използвайте светлата част на деня за придвижване. – Тръгнете по-рано. – Преди шофиране починете добре. – Не пийте алкохол поне 8 часа преди пътуването. – Въздържайте се от обилно хранене, преди да седнете зад волана. Така ще избегнете сънливостта и забавените реакции. – Зад волана по дългия маршрут нека е най-опитният водач. – Не си определяйте час на пристигане. Това води до притеснение при закъснение и до рисково управление с превишена скорост и неправилни маневри. – Карайте с разумна и съобразена скорост. Помнете, че в населените места се движат много пешеходци, някои от тях в нетрезво състояние. В близост до пътя има и много деца. – Поставяйте предпазния колан и настоявай всички пътници в автомобила да направят това. Запомнете, че и Вие като шофьор носите отговорност пътниците да са с поставени колани. – Не превозвайте детето си без обезопасителна система (седалка или столче). Ползването им е задължително съгласно Закона за движението по пътищата.
ЗАПАЗЕТЕ СПОКОЙСТВИЕ, АКО ПОПАДНЕТЕ В ЗАДРЪСТВАНЕ – Не правете опити за изпреварване, защото няма да се придвижите много напред. – Движете се със скоростта на колоната и на по-голяма дистанция. – При движение зад товарни автомобили и интензивно насрещно движение не губете търпение и не предприемайте изпреварване. По-добре спрете, починете и продължете отново. – При интензивно градско движение и образували се колони не предизвиквайте задръстване, навлизайки в кръстовището при зелен сигнал на светофара. – Ако сте в задръстване, запазете спокойствие, бъдете търпеливи. – При образувана колона на автомагистрала не заемайте аварийната лента, за да има достъп за линейки и автомобили на полицията и пътните органи. – Ако попаднете в неподвижна колона в тунел, изгасете двигателя, затворете плътно прозорците и останете в автомобила. Спазвайте точно указанията на контролните органи.
ЗА БЕЗОПАСНИ ПРАЗНИЦИ – Изберете кой ще шофира, ако ще празнувате навън и ще сте с кола. Ако няма желаещ за шофьор, отидете с друг транспорт. – Не правете компромис със себе си и близките си и не предоставяйте управлението на автомобила на неправоспособни и/или на употребили алкохол или наркотици хора. – Приберете ключовете за колата или мотоциклета на сигурно място, ако има опасност неправоспособният Ви син или дъщеря да го подкарат без разрешение. – Възпрепятствайте управление на моторни превозни средства от неправоспособни. – Не допускайте шофьорът на колата, в която се движите, да превишава скоростта и да извършва рискови изпреварвания, защото при злополука потърпевш ще бъдете и Вие.
ЗА ОПАСНИТЕ УСЛОВИЯ НА ПЪТЯ – След зимата по пътищата се появяват неравности и дупки, банкетите са изровени. Голяма е опасността от повреди по ходовата част на превозното средство; висок е и рискът от пътни инциденти. Движете се със съобразена с пътните условия скорост. Криволиченето за избягване на неравностите е опасно не само за Вас. – Бъдете особено предпазливи при шофиране по време на или след сняг или дъжд, защото неравностите на пътя са „замаскирани“, пълни са с вода или са трудно забележими. – На много места пътната маркировка е заличена и това затруднява ориентацията в тъмното. Увеличете дистанцията, движете се със скорост, позволяваща спиране в зоната на видимостта. – Ако на платното забележите пешеходец в нетрезво или неадекватно състояние, спрете и го изведете на безопасно място. Сигнализирайте на тел. 112.