Картата за комарите по Дунав вече е факт

0
1656

Географската информационна система за контрол на популацията на насекоми BUGIS в трансграничния регион Румъния – България вече е факт. Картата може да бъде видяна от всеки на www.bugis-robg.eu. Появата й е резултат от дейността по европроекта „Разработване и приемане на съвместно институционализирано партньорство за управление на риска от прекомерна популация на насекоми, които засягат общественото здраве и безопасност в рамките на трансграничния регион Румъния – България“. Към този проект имаше широк обществен интерес, а в средата на миналата година редица медии излязоха с материали, че се дават 1 милион лева „за броене на комарите по Дунава“.

Предвидените дейности по проекта с партньори Асоциацията на дунавските общини „Дунав“ (България) и Фондацията „Жива природа“ (Румъния) вече приключиха и днес в Русе бе подписано споразумение за институционално партньорство в трансграничния регион за справяне с насекомите. Подписа си сложиха кметът на Русе Пламен Стоилов, който е председател на УС на АДО, и президентът на „Жива природа“ Габриел Шебе.

„На всеки скептик или на този, който се опитва да критикува, че се харчат пари по такъв проект, аз му предлагам да го заведа на един дунавски остров в 19,30 часа и да го взема обратно в 9,00 часа сутринта, без да ползва репеленти. Убеден съм, че след един такъв престой на този човек, колкото и пари да му кажеш, че трябва да се дадат за борбата с комарите, ще каже, че са малко“, заяви Стоилов.

От заключителната среща стана ясно, че в Географската информационна система ще може да се види къде популацията от насекоми /комари, кърлежи и други/ е най-висока, с какви препарати и кога в годините назад е третирано съответното място, кои са рисковите зони и т.н. Информацията в картата щяла тепърва да се обогатява.

Проектът бе осъществен с финансовата подкрепа на Програма Interreg V-A Румъния-България 2014-2020 г., общата му стойност е 1 347 194,38 евро, а продължителността – 24 месеца.

/монитор

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук