Това, че има доклад за съответствие от “Джаспърс” не значи, че средствата по проекта са на разположение за усвояване, поради простата причина, че всеки проект, свързан с Оперативна програма „Околна среда и енергетика” трябва да е получил разрешение, съгласно насоките на Съвета на Европа от 2014 г., за допустима държавна помощ.
Това е задължително за всички страни-членки, които е трябвало да въведат тези насоки до 30 декември 2016 г. Към момента такова нещо не е факт в българското законодателство. До сега не е приета промяна на формите за държавна оперативна помощ, която да даде възможност на министъра на енергетиката да нотифицира и да получи одобрение за допустима държавна помощ в секторите „Околна среда“ и „Енергетика“.
Според Калоян Паргов твърдението, че е сбърканата пътеката за кандидатстване за финансиране на проекта, се основава на факта, че при кандидатстване за финансиране по структурните фондове, в случая „Околна среда“, задължително към него трябва да бъдат приложени механизмите за държавна помощ, когато се касае за такава. А случая с инсталацията за изгаряне на RDF попада в обхвата на насоките за допустима държавна помощ по “Околна среда и енергетика”, които са задължителни за всяка една страна-членка. “Предвидените средства са одобрени по “Джаспър” за подпомагане, но не могат да бъдат усвоени, докато не се получи одобрение от Генерална дирекция “Конкурентоспособност” за допустимост на този вид инвестиционна държавна помощ . В следствие на което можем да кажем, че този проект се връща в изходно положение”, категоричен е Паргов.
“Първият етап от кандидатстването за финансиране, за който са отделени 4 години, не се е движел паралелно с необходимата процедура за допустима държавна помощ. Това време е загубено и трудно ще бъде наваксано от този момент нататък. Тоест проектът е в състояние на невъзможност за усвояване на средствата в обозримо бъдеще, без България да има одобрена процедурата от Генерална дирекция “Конкурентоспособност” за допустима държавна помощ в секторите „Околна среда“ и „Енергетика“, обясни Калоян Паргов.
Той изтъкна, че искането за допълнителна информация към Столична община, де факто, е спиране на проекта. Докато не се отговори на всички европейски изисквания, не може да бъдат усвоени средствата. „Ако Столична община не се справи в нужните срокове, този проект не може да се състои“, убеден е лидерът на БСП – София.
„Най-вероятно, този проект ще бъде обвързан от Генерална дирекция
„Конкурентоспособност“ с искането на България за нотификация и одобрение на държавната помощ за оперативно подпомагане на производството на енергия от отпадъци и комбинирано производство. Това е записано в изменения Закон за енергетиката и срокът, в който министърът на енергетиката трябва да го приключи, е до 30 юни 2019 г., което е твърде скоро.“, констатира Калоян Паргов.
Прилагаме и линк към насоките за допустима държавна помощ на ЕК от 2014год., за по пълна информираност на заинтересованите: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/BG/TXT/?qid=1552654095318&uri=CELEX:52014XC0628(01)
frognews.bg