Как музиката в магазините манипулира съзнанието

0
1242

В маркетинговите среди има известен похват, за който повечето клиенти не си дават сметка. Музиката, която звучи в моловете или магазините, изобщо не е случайна, а специално избрана за хората, които проявяват интерес към конкретните стоки – така наречените таргетни групи, пише Би Би Си.

Поводът за тази равносметка е решението на популярната британска верига „Маркс и Спенсър“ да спре да пуска музика във всичките си над 300 магазина за дрехи във Великобритания. Компанията обяви това вчера, след като обстойно допитване до клиентите и служителите й показа, че мнозинството от тях не харесват специално подбрания музикален съпровод. Веригата отказва да публикува плейлистата си, но медиите припомнят, че M&S въведе фоновата музика в част от магазините си през 2006 г., а в коледните си рекламни клипове през последния сезон използваше хита на Марк Ронсън „Uptown Funk“.

Макар че в магазините в България обикновено звучи радио, на Запад стандартът е така наречената „асансьорна музика“, за която в английския има и специален термин – „muzak“. Тя обикновено е неангажиращ инструментал без вокали и се възприема като фон, а не като акцент. Използва се широко не само в асансьори, но и в търговските центрове, моловете и повечето големи вериги магазини, които не се опират на определен жанр или поп музика.

През 1930-те години в САЩ музикалната компания „Музак“ започва да произвежда и продава такива семпъли, като първоначално се използват за фон на работното място – за успокояване и повишаване на продуктивността на служителите. От 2004 г. насам, след като е купена от канадски инвеститори, „Музак“ започва да продава и индивидуални плейлисти с песни и мелодии за различните типове търговски обекти и предлагани стоки.

Жанрът „музак“ има и привърженици и противници. Според маркетолози, които го защитават, звуковия фон не е по-различен от всички други трикове, които се прилагат за привличане и задържане на клиентите – интериорния дизайн, рекламите. Противниците обаче твърдят, че тези мелодии могат да се определят като шумово замърсяване и освен това злоупотребяват с психиката на хората. Според пианиста и диригент Даниел Баренбойм, цитиран от Би Би Си, те играят лоша шега на човечеството като цяло, защото създават поколения, които са научени да игнорират фона – т.е. остават с притъпен усет за музиката./dnevnik

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук