Истински мор в Родопите: Чист въздух, но ваксинирани за К-19 50-60-годишни мъже умират внезапно от инфаркти и инсулти

0
376

6-7 души погребахме. Всичките от инсулт си отидоха. За отрицателно време. Без оплаквания, без нищо, споделя Джевад от Момчилградско

Истински мор по селата в Родопите от инсулти и инфаркти. „В рамките на месеци починаха около 15 души. Все мъже, между 50 и 60 години. Здрави, прави, без оплаквания, без да са лежали в болници. От раз. Един отишъл на лов, паднал и край! Друг след вечеря“, казва пред Фатме от кърджалийско село, по пътя към язовира.

„6-7 души погребахме. Всичките от инсулт си отидоха. За отрицателно време. Без оплаквания, без нищо“, пък споделя Джевад от Момчилградско.

Без да вярват в конспирации обаче, местните казват: всички тези хора бяха ваксинирани.

Над 103 000 са поставените дози от препаратите срещу Ковид-19 в Кърджалийско, над 47 000 в Смолянско. Интересът на хората пък става все по-слаб. Едва по няколко дози се поставят в рамките на седмица. Обикновено става въпрос за бустерни.

България е в челото по смъртност от инсулти и инфаркти. „Това е бич общо взето за цялото население в Европа“, споделят лекари, цитирани от 24rodopi.com.

Според медици, ваксините са спомогнали да се сведат до минимум случаите на фатален изход при заразяване с ковид. Над 4,6 млн. са поставените дози в страната. Смъртността на заразени е изключително ниска спрямо първата година на пандемията. За това спомагат както ваксините, така и имунитетът, придобит от прекаралите коронавирус, категорични са специалисти.

България вече настоя пред Европейската комисия да бъде прекратен договорът за доставка на нови ваксини срещу COVID-19. Страната ни вече няма нужда от нови дози, посочи в началото на годината здравният министър Асен Меджидиев. По думите му в началото на 2023 г. изтича срокът на годност на общо 1,5 млн. дози ваксини на „Пфайзер“ и 8800 ваксини на „Модерна“. Тези препарати ще трябва да бъдат бракувани и унищожени, разясни министърът. Той добави, че вече са бракувани над един милион дози на „Пфайзер“ и 90 000 дози от „Астра Зенека“.

„Ако получим нови дози, те отново ще бъдат с кратък срок на годност и отново ще трябва да ги бракуваме. Което означава, че веднъж плащаме, за да ги купим, и още веднъж ще плащаме за бракуването им”, посочи тогава Асен Меджидиев.

blitz.bg

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук