Интернатите в България трябва да бъдат закрити и на тяхно място да се разкрият друг тип институции, които да осигурят нормални условия за децата.
Този призив отправи националния омбудсман Мая Манолова след внезапна проверка в професионалното възпитателно училище-интернат „Христо Ботев“ в село Подем. Манолова е посетила интерната след сигнал за насилие над деца и унизително отношение към тях.
Манолова е установила незаконни наказания, липса на храна и лоши битови условия. Манолова призова министърът на образованието и науката Меглена Кунева да открие учебната година в някои от шестте интерната за деца, които са под шапката на МОН.
Преди една година екипът на националния омбудсман също е правил проверка, която е завършила с конкретни препоръки, но днес не е установен съществен напредък.
„С огромна тревога казвам, че нещата не са се променили съществено, да не кажа, че са почти същите. Освен, че е сменен директорът на този интернат, което според мен е правилна стъпка, нищо друго не се е променило“, подчерта Мая Манолова.
По думите й продължават да се случват наказания над деца, които не са предвидени в правилника, включително да почистват двора, санитарните помещения, назначават се така наречените „командири“ сред самите деца, които като надзиратели докладват на педагозите и малтретират другите.
Учебният процес е формален, паралелките са смесени, а омбудсманът е видял деца в 6-ти клас, които не могат да пишат и да четат.
Манолова подчерта, че децата в този интернат, а и по принцип в този тип възпитателни училища са заключени зад решетки, нямат телефон, нямат достъп до интернет и никакви смислени начини за прекарване на свободното време.
Мая Манолова подчерта, че това са деца жертви, които са бягали от институции и от семейството си, заради проблеми в тях. Това са деца, част от които са били принуждавани да просят или да проституират и които за простъпки, за които никой възрастен не би бил лишен от свобода, на практика са затворени в този интернат.
Аз лично ще настоявам децата да посещават нормалното масово училище, за да не ги лишаваме от бъдеще“, посочи общественият защитник.
По думите на омбудсмана тези интернати са символ на провала на институциите и на системите в България като: системата за закрила, образователната система, правосъдната и социалната система, които не са измислили нищо по-подходящо за деца, които са жертви на обстоятелствата на семейната среда и на институциите в България.
Омбудсманът подчерта, че ще сезира и прокуратурата, защото ръководството на интерната в с. Подем е писало многократно срещу децата и по отношение на тях се водят наказателни производства за това, че в побой между възпитатели и деца се е стигнало до лека телесна повреда на един от педагозите.
„Ще напишем препоръка с настояване на министъра на труда и социалната политика да провери социалните доклади, които изготвят социални служители и които са основание за настаняване на деца в подобни интернати, а след това и докладите, които се изготвят, за да се направи преценка, дали едно дете може да прекрати престоя си в подобен интернат“, допълви Манолова.
Омбудсманът ще настоява да се изградят нов тип социални и педагогически центрове, които да подкрепят децата. Те ще са поне 28 от отворен резидентен тип и в тях ще работят мултидисциплинарни екипи – психолог, педагог, психиатър, социален работници./нюз