Четирима професори начело с Евгений Дайнов и грантаджията от „Америка за България“ Огнян Минчев се обединиха зад възвание за чиста република. Те събраха на едно място чисти, неопетнени, принципри и харизматични личности като семейството издатели на апокрифни медии Иво и Галя Прокопиеви, Татяна Дончева, следовател Бойко Атанасов и босовете на „Протестна мрежа“.
Мнозина от спорните лица, зад които прозират доларите на „Америка за България“ се обединиха в искането си за сваляне на легитимно избраното българско правителство. От сбирката по учредяването на новия проект отсъстваше само Слави Трифонов, но той разполага цяла писта в лицето на ефира на Би Ти Ви, от която всеки ден сипе кал срещу политици, които превърна в мишени.
Какво прозира зад интересите на „новите освободители“ и кой говори през устите им.
Агенция ПИК потърси отговор на тези въпроси от Георги Марков, известен юрист и бивш член на Конституционния съд.
Интервю на ИВАЙЛО КРАЧУНОВ
– Г-н Марков, зам.-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов обяви в интервю за Агенция ПИК, че партията няма да издигне Росен Плевнелиев за втори мандат. Очаквахте ли този ход от страна на най-голямата партия в България?
– ГЕРБ е много опитна партия, която от десет възможни избори досега има десет поредни победи. При това успехите на ГЕРБ на вотовете са внушителни.
В Европа няма друга партия, която да има повече победи от възрастта си. На 3 декември т.г. ГЕРБ ще направи своя юбилей, а вече има 10 победи.
Нормално е ГЕРБ да търсят президентска двойка, която да спечели тези избори с подобаващо мнозинство, тъй като има една тенденция всички да се съюзяват срещу партията.
Това го видяхме много ясно при „Костинбродската афера“, в която всички се подредиха в един строй, за да пеят песента на подлостта и искаха служебно да победят ГЕРБ.
За втори път видяхме подобна развръзка и при искането за референдум за мажоритарни избори, когато всички партии без ГЕРБ гласуваха срещу това поне 120 от депутатите да се избират мажоритарно, страхувайки се, че ГЕРБ ще постигне абсолютно мнозинство.
– Кой е Вашият фоворит от ГЕРБ за изборите през есента?
– Аз имам фаворит, но не мога да говоря от името на ГЕРБ, защото не знам те какво ще решават.
– Кажете Вашето мнение като експерт?
– Смятам, че г-жа Фандъкова е напълно избираема. Тя е министър-председателят на София. Фандъкова от много години е в политиката, но има чудесен стил на поведение, няма залитания, не говори глупости, не си е писала демократична биография, а остава след себе си добре свършена работа.
Тя има харизма и й отива да бъде държавен глава. Но искам да подчертая, че мнението ми не ангажира ГЕРБ, не съм член нито на партията, нито на нейното ръководство. Възможно е те да търсят и други кандатури.
Но при всички случай, ако заложат на Фандъкова, тя ще е първият президент жена, което няма да е лошо.
– Преди няколко дни четирима професори съставиха възвание за чиста република. Какво прозира зад намеренията им?
– Много се смях на това възвание на тези професори. Аз уважавам всички български професори, включително и въпросните, но по принцип ми е правило впечатление, че професорите са разсеяни хора.
На разсеяност отдавам това, че те са забравили един прост факт – в България не преди няколко години, а само преди няколко месеца се проведоха избори.
Местните избори са винаги ясен критерий за отношението на гражданите към управляващите.
Не случайно във Франция преди две години, когато социалистите претърпяха тежко поражение от партията на Льо Пен и на Саркози, правителството почти веднага падна и се появи новият министър-председател г-н Валс.
В България еднозначно българските граждани категорично дадоха вот на доверие на правителството на Борисов. Нещо повече – ГЕРБ спечели в абсолютно всички градове на страната, чрез които на практика тя се управлява. За първи път на тези избори ГЕРБ остави социалистическата партия без нито един кмет в голям град.
Ако това е „варварство“, здраве му кажи!
Трябва да се знае, че България е парламентарна република и се управлява от партии. Който не му харесва сегашното управление, да направи партия и да излезе на политическия терен, защото няма друг критерий освен гласа народен и Божи!
Според този глас ГЕРБ печели десет победи от десет възможни.
Тези професори не казват какво ни предлагат като искат да свалят правителството. Защото в България няма друга дилема – или ще управлява Борисов или Орешарски, или някой подобен на Орешарски. Това вече го гледахме!
– Свалянето на правителството ли обединява хората, които присъстваха на сбирката по учредяването на Възвание за Република – четиримата професори, семейство Прокопиеви, „Протестна мрежа“, Татяна Дончева, Бедров и следовател Бойко Атанасов?
– Има една тенденция в бившите соцстрани, която бе наложена отвън. Имам шанса и това наистина е шанс да можеш да живееш в Будапеща, освен в България и мога да кажа, че това, което се наблюдава в България се наблюдава и в Полша, наблюдаваше се и през 2012 година в Унгария – опит на неолибералните, съжалявам за неконституционната дума – изгъзици, да не се признават законно избрани правителства и да не се признават резултатите от избори. Справка – Полша, където социалистите за първи път в най-новата ни история останаха извън парламента. Само 15-20 дни след изборите там около 20 000 души излязоха на протест срещу Закона за медиите, Закона за конституционния съд и срещу това, че решенията в тамошния Конституционен съд решенията се взимали с две трети и т.н.
През 2012 г. в Унгария също така пратени протестъри и либерално и нелиберално настроени синдикати и други формации се изсипаха пред сградата на операта, за да реват, срещу Виктор Орбан, че искали друга държава. Отговорът на две трети от унгарските граждани само две години по-късно бе отново за Орбан.
Същата ситуация се наблюдава и в България – размахва се някакво слово на Лозан Панов. А какво общо има г-н Панов с българската политика? Той е магистрат, държал е някакво слово и все едно е какво е говорил! Истината е, че ако не беше Борисов, нямаше да има конституционни промени.
Господата протестъри проглушиха цяла България, включително и Европа, че съдебната реформа може да стане факт само със закон, но без да се налагат промени в Конституцията. После им дойде частично акъла в главата и разбраха, че трябват промени в Конституцията. И именно Борисов ходеше от врата на врата в парламента, в този 40 партиен парламент, за да събере необходимото мнозинство от три четвърти за промяна на Конституцията.
По този повод аз го нарекох факира Мици – бащата на покойния голям певец Емил Димитров. След това първоначалният протестърски проект за съдебна реформа бе хвърлен в кошчето.
Разделянето на ВСС на две колегии и изборът с две трети на квотите в тези колегии е изцяло заслуга на министър-председателя Борисов.
– Защо реформаторите поставят квотите във ВСС като център на съдебната реформа. Не би ли следвало правоораздавателната система да се промени по посока на осигуряване на бърз, качествен и справедлив процес в услуга на гражданите?
– Колкото до прословутото разпределение на квотите в прокурорската колегия, че с един били един повече или по-малко, нека да ме чуят какво съм говорил през 2005 година, когато те не са мислили за съдебна реформа. Говорил съм, че прокуратурата трябва да бъде извадена в самостоятелна глава на Конституцията, която да е различна от тази за съдебната власт. Към момента, обаче Конституцията има глава Шеста и в нея са съдиите, следователите и прокурорите, които са поставени под един знаменател като независими. Докато това е така няма как парламентарната квота в прокурорската колегия във ВСС да бъде по-голяма. Това и Иванчо от улицата да попитат ще им го каже.
В началото Реформаторите бяха предложили 6 стъпки за съдебната реформа. Една от тези стъпки беше да се направи дискусия за Велико народно събрание. Не знам защо забравиха за тази стъпка.
Нека да предизвикат тази дискусия и ако в този парламент се събере мнозинство от две трети да се върви към радикална конституционна реформа! Характерно за българския политически живот е нещо, което господа професорите трябва да са видяли, а именно, че Бойко е качил на гръб 20 партии и раздава като Дядо Коледа цяла година постове, омбудсмани и цели градове като Плевен само и само, за да изгежда България стабилна на фона на това, което става на балканите.
Виждате, че в Македония предстоят предсрочни избори, които веднъж бяха отложени. През април ще има предсрочни избори в Сърбия.
Румъния, която постоянно ни сочат за пример, е в тотален политически хаос – г-н Понта бе свален и когато протестърите отидоха при президента казаха, че не искат нито една от съществуващите партии. Но сега виждаме, че там през декември се готвят да участват отново същите партии.
Гърция е затлачена от мигранти и трактори, а Турция от атентати.
На този фон България изглежда като някакво оазисче на балканите, което е изцяло заслуга на Бойко Борисов. Съболезнования на всички тези, които искат да го свалят от власт, защото той ще стане премиер за трети път.
Наскоро видях летището и се сетих, че същите тези протестъри и партии, които не признават гласа народен и Божи, се опитваха да му спретнат дело, че много бил летял с правителствения самолет. Е, колко много е летял Борисов? Пет години! А никой не гледа, че 70 години летят Станишеви, Бокови, Танчеви, Велчеви, Пръмови и т.н.
Така, че Борисов ще лети още поне 5 години, след това ще летят други.
– Популизмът на Слави Трифонов, с който в момента се опитва да пробута референдума си, който вероятно ползва като трамплин за влизане в политиката, не Ви ли напомня за ранния Хитлер?
– Характерно за българският преход, който добре познаваме е, че винаги ще има подобни типажи. Още в зората на българската демокрация Жорж Ганчев обиколи страната с една китара и събра 1 милион гласове. Слави Трифонов? Нищо ново под слънцето! Винаги ще има шоумени, които под някаква форма ще искат да участват в управлението на държавата.
Току-що свършиха изборите в Словакия – една 5 милионна държава, в която има 9 партии. Когато даваме за пример някоя от бившите соцстрани, аз бих посочил Унгария и Виктор Орбан, а не Румъния.
В Унгария от началото на прехода нито веднъж не е имало предсрочни избори. Страната видимо е променена, само за миналата година има износ за 100 млрд. евро и е спечелила 26 милиона евро от нощувки. Държавата Унгария отпуска безвъзмездно по 33 000 евро за трето дете в семейството. В нея има як двуполюсен модел, а в политическия живот участват четири партии – дясна, лява, либерална и радикална.
На този фон мисля, че 40 партии за малка България са прекалено много, но всичко това е плод на пропорционалната избирателна система.
Винаги съм казвал, че у нас трябва да има смесена избирателна система, която да води до стабилни парламентарни мнозинства. Това от своя страна означава стабилни управления.
Г-н Борисов дори да се превърне във фокусник, няма как да управлява крайно стабилно, когато управлява с нестабилна коалиция.
В Реформаторският блок едни са опозиция, но участват в управлението. Други са готови на всякакви постове, а трети са от някаква гражданска квота и твърдят, че от началото са хем във властта, хем в опозиция, т.е. и те били с БСП. Ето това роди пропорционалната система в България.
Не случайно в някой страни, където има пропорционална система се дава бонус за победилата партия./ПИК