Измамите с болничните ще бъде основание за дисциплинарно наказание или глоба

0
2818

Измамите с болничните ще бъде основание за дисциплинарно наказание или глоба. Мерките са част от предложенията на институциите и бизнеса за справяне на проблема с фалшивите медицински документи, ползвани за почивки, предава „Монитор“.

След засилена кампания на работодателските организации преди дни НОИ публикува анализ по темата.

Да се променят правомощията на лекуващия лекар по отношение продължителността на временната неработоспособност, като личните лекари да имат право да издават до 7 дни болничен непрекъснато, а не 14 дни, както е сега, за едно или повече заболявания, но за не повече от 20 дни с прекъсване в рамките на една календарна година, беше предложено в анализа, обхващащ периода 2016-2019 г.

Останалите заинтересовани страни също са поканени да дадат предложения за справяне с проблема, единствено синдикатите не са подали мерки според информация на медията.

Повечето идеи са за засилване на контрола на институциите против издаването на фалшиви документи. Част от тях са предложени от ИА „Главна инспекция по труда“ (ГИТ). От агенцията смятат, че основните режими на болничния лист трябва да останат само три болничен, санаторно-курортен, домашен.

Сега последният режим се нарича свободен и трябва да отпадне според ГИТ.

Лицата, които не спазват предписанията и самия режим на лечение, ще бъдат санкционирани с размера на целия болничен лист, а не само на деня, през който е установено неспазването на режима, както е сега.

От ГИТ предлагат и дисциплинарно наказание на служителя и отмяна, ако установи фалшив болничен. Дисциплинарното производство до момента е записано в Кодекса на труда само за конкретни случаи – когато лицето не ходи на работа системно, ходи в нетрезво състояние и т. н.

Срещу схемите за фалшиви хоспитализации, с които се източва здравната каса, се предлага при установяване на измама автоматично на лицето да му се прекратява болничният и да не му се изплаща.

Бизнесът подкрепя повечето предложения за повече контрол, коментира Добрин Иванов, изпълнителен директор на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ).

Анализът на НОИ доказа, че болничните листове от 2010 до 2018 г. растат с 50% а болничните дни, които плащат работодателите от 2010 до 2018 г., растат със 100%. Ако са плащали 2.5 млн., сега плащат 5 млн. Като цяло има едно нарастване на издадените болнични дни, на продължителността на болничните за тези 8 години, което се отразява в двойно повишаване на обезщетенията за временна нетрудоспособност.

Затова работодателите продължават да настояват за прекратяване на временния режим за изплащане на обезщетенията за първите 3 дни от временната нетрудоспособност, която беше наложена като антикризисна мярка преди десет години.

Освен това искат незабавни промени в медицинската експертиза на работоспособността и уврежданията и приемане на еднородната класификация на функционалността на увреждането на човешкото здраве на Световната здравна организация.

„Имаме разминаване в номенклатурата на заболяванията – тази, която е приета в България, и тази, която е от Световната здравна организация. Тоест нямаме пълно съвпадение при видовете заболявания, така че трябва да бъде приета тази номенклатурата на Световната здравна организация“, коментира пред „Монитор“ шефът на АИКБ.

Бизнесът предлага свързаност между държавните регистри за данните за осигурените лица, уведомленията за сключените трудови договори и мерки по служебни правоотношения заедно с електронния здравен профил и електронното здравно досие на българския гражданин.

Така ще може да се следи дали това лице има сключен трудов договор, дали е работещо, здравния му профил и личното му здравно досие.

„Регистърът на болничните“ в електронен вариант ще може да хваща злоупотреби ежедневно и анализира софтуерно, когато има съмнения.

Друга мярка на бизнеса, която пък не се приема от синдикатите, е, придобиването на права на краткосрочни обезщетения и пенсии да става само срещу социалноосигурителни вноски.

Така ще спре източването на НОИ от фирми фантоми, защото без платени осигуровки на заетите лица няма да имат право на обезщетение.

Работодатели и държавни институции се събират да обсъдят днес на съвместно заседание на Комисията по трудово законодателство и Комисията по осигурителни отношения, които са комисии към Националния съвет за тристранно сътрудничество, на което ще обсъждат на първо място анализа, който е направен от НОИ, и на второ – предложенията, които са направени за мерки за ограничаване на измамите, кражбите и разхищенията и източването на предприятията и на НОИ с болничните листове.

Blitz.bg

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук