В Пловдив можем да видим най-рядката пеперуда в света, както и бръмбар, който е по-голям от човешка длан. Над 140 са екземплярите в новата изложба на Природонаучния музей в града. Включени са най-големите насекоми в света.
Александровската птицекрила пеперуда е от застрашен вид. Живее само на едно място в света в Папуа, Нова Гвинея. В Пловдив има мъжки и женски екземпляр. Те са са уловени преди 45 години. Само за тях Общината е платила 11 хиляди лева. Те са под постоянна охрана и се съхраняват при специални условия.
Д-р Огнян Тодоров – директор на Природонаучния музей в Пловдив
„Точно поради тази причина пеперудата ще присъства в експозиция може би около месец и за да бъде опазена и да може да бъде правилно съхранена след това, ще бъде прибрана в депо, където при специални условия ще бъде съхранявана.“
Освен че е най-големият познат вид, бръмбарът Титан е много рядък. Любопитно е, че ларвата му се развива до 30 години в изсъхнали дървета. Спори се кой е втори по размер след него.
Д-р Огнян Тодоров – директор на Природонаучния музей в Пловдив
„Херкулес е по-голям заради този силно изразен рог, който се намира в предната част на тялото му, но Голиатът е доста по-масивен и много силен наистина като бръмбар. Може да премества значителни тежести.“
До месец ще е готов куполът с живи пеперуди в Природонаучния музей. Тук ще живеят над 400 ефирни създания и дори ще кацат на ръцете ни. Посетителите ще наблюдават сини пеперуди, както и от вида „Атлас“. Достъпът обаче ще е ограничен – само до 10 души ще могат да влизат и да слушат беседи. Входът ще е с отделен билет./бнт