Разследване на: Тодор СТЕФАНОВ, ДЕЙЛИ ПРЕС / СОФИЯ
Предаването „Господари на ефира” по Нова тв зрителите бяха запознати със случая на малката Фатима Филипова.
Нейната майка – гвинейката Айсату Диало каза в ефир, че дъщеря й, след смъртта на баща си – българинът Филип Филипов – е като заложник на адвокат Даниела Никифорова, бивш адвокат на бащата и настойник на детето.
От предаването произтичаше внушението, че майката е жертва, а адвокатката преследва материален интерес чрез момиченцето. Кой знае защо, бе припомнено миналото на адвокат Никифорова като „фолк дива”, както й че през 2011-а година в къщата й ГДБОП разбива фалшива печатница за лични карти.
Това определено наклони везните в полза на майката Айсату Диало, а правото на отговор, съгласно ЗРТ, бе дадено на Никифорова в такъв вид, че де факто предизвика ново право на отговор.
В крайна сметка миналия месец социалните предадоха Фатима на биологичната й майка, но детето избяга от нея и бе издирвано от полиция, след което бе поставено под полицейска закрила.
Въпросът е защо Фатима избяга от биологичната си майка?
Ето какво открихме в документите по случая.
Родителите на Фатима – Филип Филипов и Айсату Диало, се запознават през 2004 г. в Африка, по време на пътуване по служба на Филипов.
Връзката им трае два месеца, след което сключват брак. Дъщеря им Фатима се ражда през 2008 г. От Решение на Административен съд-София-град, №7735/2015 г. научаваме повече за драмата в това семейство.
Делото е било образувано по жалба на Филип Николов Филипов, в качеството му на родител на Фатима, срещу заповед на социалните служби за извеждане на детето от дома му.
Процесуален представител на Филипов е била адвокат Даниела Никифорова. Делото се е гледало при закрити врати, предвид интересите на детето.
От документите става ясно, че още веднага след разтрогването на брака между родителите на Фатима през 2012 г., е имало заповед на социалните служби, за спешно настаняване на детето в Кризисен център.
Административен съд-София-град, обаче, с решението си от 2015 г. се произнася, че заповедта на социалните е била „прибързано решение”, което се е позовало на противоречиви сигнали.
В тях някои свидетели твърдят, че детето стои затворено вкъщи, понякога пищи и плаче, а навън изглежда свито и притеснено, а баща му употребява алкохол.
Сочи се още, че здравословното състояние на Филипов е нестабилно, че е прекарал инфаркт.
В показанията на други свидетели се твърди тъкмо обратното – че между детето и бащата има силна емоционална привързаност, за разлика от дистанцираното му отношение към майка му.
След разговор с детето от психолози през 2015-а, Фатима обявява, че иска да живее с баща си и спонтанно изразява обичта си към него. Филипов е на 59 години, страда от неинсулинозависим захарен диабет, но се лекува и е стабилен, видно от Амбулаторен лист №006295/19.08.2015 г. Бащата има и значителни средства да отглежда детето – банков документ доказва влог от 86 049, 94 евро, както и че Филипов получава и валутни преводи от майка си, която живее в САЩ.
Отделно по делото се разбира, че бащата е психолог по образование и полага усилия сам да се справи с травмите на детето, след развода на родителите му.
Какво е констатирано по адрес на майката:
Бракът на Айсату Диало и Филип Филипов е прекратен по негов иск и с решение, доказващо вина на съпругата.
Айсату Диало е лишена от родителски права. По делото се доказва, че тя често проявявала физическа агресия и срещу съпруга си, и срещу детето.
В Психологично становище, изготвено от клиничния психолог Пенка Койчева четем, че – цитираме: „Фатима е била чест свидетел на телесна и словесна агресия от страна на нейната майка”.
В становището се уточнява, че през март 2012 г. г-жа Диало е започнала връзка с друго лице и се е разделила окончателно с г-н Филипов. След като веднъж Фатима преседяла два дни при майка си и приятеля й, била върната при баща си със синина по лицето, за което свидетелства медицински документ.
В друг социален доклад пък пише, че е установено, че в отсъствието на бащата Филипов от България, майката Айсату и нейният приятел са гледали порно филми, в присъствието на Фатима и тя останала много смутена от видяното?!
Това разказва самото дете пред социални работници в т.нар. Синя стая.
Става ясно и че на два пъти, без съгласието на бащата и незаконно /без паспорт на детето/, г-жа Диало е извеждала Фатима зад граница – в Германия и Африка. А когато бащата поискал разрешението й да пътува с Фатима до Щатите, за да я срещне с баба й, г-жа Диало му отказала.
След време, когато Айсату Диало заминава за Германия, в продължение на 10 месеца тя не поинтересувала по никакъв начин – макар и само по телефона, какво се случва с дъщеря й Фатима.
След така констатираните факти, Административният съд отменя Заповедта на социалните за извеждане на Фатима от дома на баща й, и осъжда Дирекция „Социално подпомагане” – Красно село да заплати разноските по делото. В досието на майката Айсату Диало има и Обвинителен акт на прокуратурата срещу нея, за неплащане на издръжка на детето Фатима Филипова.
Прокуратурата се произнася, че престъплението е доказано като съзнателно деяние от страна на майката.
През декември 2016 г., с присъда 11209 на СРС, Айсату Диало е осъдена да заплати на дъщеря си Фатима Филипова 3240 лева, представляващи натрупаната сума за неизплатената издръжка, от времето на влязлото през 2013-а година съдебно решение до присъдата по това дело.
В Решението се казва още, че НК на Р България предвижда за престъплението наказание „лишаване от свобода” за срок от 3 месеца, чието изпълнение на основание чл. 66, ал.1 НК отлага за срок от 3 години.
След смъртта на бащата, за настойник на Фатима Филипова, съдът определя адвоката на баща й – Даниела Никифорова.
Между Филипов и адв. Никифорова е имало дългогодишни приятелски отношения, децата им се познават, Фатима е привързана към Никифорова.
Бащата е имал пълно доверие в адвокатката си и приживе й е поверил голяма сума пари във валута, които тя е внесла по сметки на Фатима Филипова в две банки.
Настойничеството на Никифорова е влязло в сила през февруари миналата година.
Междувременно са били проведени консултации и срещи с майката на Фатима – Айсату Диало, целящи реинтеграция на детето в биологичното му семейство, т.е. връщането му при майката. Това е регламентирано от Решение по гр.д. №10327/2017 г. на СРС, с което са възстановени родителските права на майката – Айсату Диало.
Съдебният акт, обаче, забележете – влиза в сила на 26. 01. 2018 г. Същия ден, в който репортерката на „Господари на ефира” пресреща с камера адв. Никифорова и я засипва с въпроси, за които почти не се дава време за задълбочен отговор.
Тезата на предаването очевидно бе, че адвокатката преследва материални интереси.
Фактологията, обаче, говори, че далеч по-сериозна е психологическата страна на казуса Фатима.
Тя се диктува от един прост въпрос: Какво иска детето? Самата Фатима вече веднъж е претърпяла ужаса от Кризисния център, където е била почти месец през миналата година – от 26 януари до 24 февруари.
Детето трябва да има дом и близки хора, но в петък то демонстративно показа, че не желае да бъде с майка си?!? В преписка по случая има лист, на който Фатима, с разкривен детски почерк е написала: „Аз обичам Даниела”.
Даниела Никифорова е майка на момченце, което страда от астма. След като извежда Фатима от Кризисния център, се грижи и за двете деца.
Където и да са пътували със сина й през последната година, и Фатима е била с тях. За отглеждането на едно дете днес са нужни много средства. Никифорова прави постъпки пред съда да й бъде гласувана месечна сума за нуждите на Фатима.
С решение №24432/20.10.2017 г. това разпорежда самият съд.
Определена е сумата от 300 лева месечно. Еднократно й е отпусната сумата от 2700 лева, за 8-те месеца, в които е отглеждала Фатима на собствени разноски. Представила е отчет за тези пари с Молба-допълнение до СРС.
Две спестовни книжки на детето доказват, че настойникът му – адв. Никифорова е вносител на сумите от 5 000 евро и 10 000 долара.
Адвокатката твърди, че има договори за правна помощ, подписани от покойния баща на Фатима – Филип Филипов, част от които касаят бъдещето на детето.
Миналият месец Фатима избяга от биологичната си майка.
Възниква въпросът защо? Очевидно се налага съответните институции да се самосезират и да разберат причините за това бягство.
В много страни от ЕС има Детски съд, в който децата са изслушвани и тяхното мнение тежи. Тук, в т.нар. Сини стаи, понякога се чуват ужасни неща… Фатима вероятно има какво да разкаже, стига да има кой да я изслуша.
Каква е истината? – От „Господари на ефира” определено не ни казаха всичко, или не пожелаха да го направят?!?
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В ДЕЙЛИ ПРЕС!