Репортер по темата: Тодор СТЕФАНОВ, DAILYPRESS.bg TV/СОФИЯ-СЪДЕБНА ПАЛАТА
На територията на страната се управляват 50 автомобила „Майбах“, 193 автомобила „Майбах“, 31 автомобила „Ламборгини“, 68 автомобила „Ролс-Ройс“ и 93 автомобила „Ферари“, съобщават от прокуратурата, предава журналистът ни на място Тодор Стефанов.
До главния прокурор Сотир Цацаров е постъпила информация от ЦУ на НАП за 365 физически лица, придобили през 2015 г. и 2016 г. недвижими имоти с цена над 500 000 лв.
Главният прокурор е сезиран и от ГД „Национална полиция“ – МВР със справки за установени леки автомобили от марките „Ролс-Ройс“, „Ферари“, „Ламборгини“, „Майбах“ и „Бентли“, управлявани на територията на Република България от български граждани.
В справките е посочено, че срещу част от физическите лица има заявителски материали в МВР за евентуални престъпления от общ характер, включително за извършени данъчни престъпления и измами.
Предоставената информация от НАП и ГДНП е преценена като повод за извършване на проверка, предвид наличие на данни за извършени данъчни престъпления /чл. 255 и сл. от НК/ и пране на пари /чл. 253 от НК/, поради което главният прокурор разпореди на прокуратурите предприемане на действия на територията на цялата страна.
По направлението „лица, управляващи луксозни автомобили“ Установено е, че у нас се притежават и управляват 50 автомобила „Майбах“, 193 автомобила „Бентли“, 31 автомобила „Ламборгини“, 68 автомобила „Ролс-Ройс“ и 93 автомобила „Ферари“.
Възложено е на изпълнителния директор на Националната агенция за приходите извършване на данъчни проверки по предоставените от МВР данни, при които да се установят най-малко: датата на придобиване и стойността на МПС, като се изискат договор за покупка, фактура или митническа декларация (ЕАД), както и произхода на паричните средства за закупуването на МПС.
Указано е да се извърши анализ на получените доходи, с цел установяване наличието на средства за придобиването на автомобилите.
При деклариране на заемни средства, ще се изследва произхода им, съответно декларирани ли са те по реда на чл. 50 от ЗДДФЛ /както от заемодателя, така и от заемополучателя/. Указано е също да се анализира доколко посочената цена на придобиване на МПС съответства на действителните пазарните цени към момента на сделката.
Ако бъде установено, че съответното МПС е управлявано от друго лице, различно от собственика, е разпоредено да се изиска информация за основанието за предоставянето на МПС, времето за предоставяне, както и наличието на насрещна престация.
По направлението „лица, придобили недвижими имоти на стойност над 500 000 лв.“ Установено е, че в периода 2015 г. – 2016 г. в България общо 245 лица са придобили недвижими имоти на стойност от 500 000 до 800 000 лева, а 120 лица са придобили имоти на стойност над 800 000 лева. Възложено е на изпълнителния директор на Националната агенция за приходите извършване на данъчни проверки на лицата, които през 2015 г. и 2016 г. са придобили имоти на стойност над 500 000 лева, включително и анализ на получените доходи, с цел установяване наличието на средства за придобиването на тези имоти.
Възложени са проверки на органите на МВР, в хода на които следва да се съберат данни за продавачите на имотите, кога и къде са извършени сделките, наличието на свързани лица, фирми и тяхната дейност, декларирани доходи, извършени разходи, банкови сметки, движението на проверяваните средства по банковите сметки и др. След приключване на проверките по двете направления, ще бъде предоставена допълнителна информация за последващите действия от Прокуратурата на Република България.
Прочети още на: http://www.dailypress-bg.com/