Репортер по темата:Тодор СТЕФАНОВ, DAILYPRESS.bg TV/СОФИЯ – НАИМ
Изключително запазена мраморна статуя на Изида, открита край с. Каснаково, изящни бронзови фигури на Дионис и Ерос, намерени при разкопките на столичния пл. „Света Неделя“, и детски принадлежности от II век са сред най-интересните експонати на ежегодната изложба „Българска археология 2017“, която ще се открие на 16 февруари, петък, от 18 ч. в Националния археологически институт с музей, предава репортер на Информационна агенция „Дейли Прес“.
Представени са 340 находки, открити на 22 различни обекта от праисторията до Средновековието, включително могила Юнаците, Хераклея Синтика, Аполония, Филипополис, Плиска, Трапезица. Сред най-впечатляващите находки са огромната колекция от антропоморфни фигурки от късния неолит (края на VI хил. пр.н.е.), открити при разкопките на праисторическото селище Дамяница – представени са няколко десетки от хиляди експонати.
В изложбата могат да бъдат видени още стъклени балсамарии, рядък детски стъклен биберон и керамична дрънкалка – петле, открити в римския град Деултум край Бургас (II век), още един от изключително богатите на находки обекти. Една от най-интересните, редки и неочаквани находки е много добре запазена флейта, изработена от бронз и кост, разказват от музея.
Античният град Хераклея Синтика край Петрич е представен с една, но значителна находка – златна плетена огърлица от почти 24 карата самородно злато.
Съдейки по обстоятелствата на разкриването й, археолозите смятат, че тя е била изгубена от собственика си в самия край на ІV век в суматохата на силно земетресение. Изящни са и бронзовите фигури на Дионис и две бронзови крачета с лъвски лапи, завършващи с фигури на Ерос (вероятно част от канделабър) от антична Сердика. Изложбата е богата на изящни произведения на ювелирното изкуство, както и на богато декорирани и добре запазени керамични съдове.
От средновековните находки се отличават серия кръстове от Плиска, както и стеатитова икона на архангел Гавраил със следи от оригиналната си позлата и червена боя. Тя е намерена заедно с много други култови християнски предмети в основата на новоразкрита църква на Трапезица.