Близо 450 полицаи отговарят за реда и сигурността в 22 общини в София-област.
Това каза временно изпълняващият длъжността директор на областната дирекция на МВР Петър Грошев по време на срещата на областния управител Илиан Тодоров с кметове на населени места в областта, предаде репортер на Информационна агенция „Дейли Прес“.
Грошев добави още, че идния понеделник ще бъдат назначени 17 полицаи, както и 6-има служители, които ще работят в „Детска педагогическа стая“.
Въпреки това повечето кметове казаха, че тази бройка е твърде недостатъчна, за да се гарантира равномерно присъствието на униформените в населените места.
Зам.-кметът на Костинброд Александър Ненов, каза че имат сериозен проблем с кражбите на автомобили и подчерта, че в общината работят 23-ма служители с полицейски правомощия.
„На територията на общината живеят 30 000 души. Тъй като полицейското присъствие недостига ние поставихме камери на входовете и изходите на града като в момента общият им брой е 26. Целта ни е броят им да стане 80“, каза Ненов.
В Пирдоп ситуацията е по-критична, защото полицейското управление там обслужва 7 общини. „17 души работят в цялата областна дирекция. На територията на Средногорието работи само един патрул.Това е жива подигравка с нас от страна на МВР. В Пирдоп незаетите места са повече от работещите полицаи. Заради липсата на кадри, имаме населени места, в които няма полицаи. Настоявам поне за още един патрул, който да даде повече сигурност на жителите“, каза кметът на Пирдоп Ангел Геров.
В Ботевград е необходимо броят на полицаите да бъде увеличен поне двойно, дори тройно. Това поиска кметът на града Иван Гавалюгов.
„25 униформени отговарят за 35 000 души. На един полицай се падат най-много жители, спрямо софийска област. След показният разстрел в града ни има засилено полицейско присъствие и резултатите вече са видими – спаднаха противообществените прояви, както и демонстрациите по незачитане на правила за движение по пътя и нарушаването на обществения ред“, заяви Гавалюгов.
Той обясни пред Информационна агенция БГНЕС, че 206 000 лева са разходите, които общината е направила за отдел „Сигурност и ред“ през 2017 г., който следи камерите и съдейства на полицията.
Кметът каза, че откакто има камери в града разкриваемостта на престъпленията се е повишила значително.
Гавалюгов подчерта, че в най-добрия случай в общината през нощта работят две патрулки, но по-често тя е само една и когато тя се отзове на инцидент общината остава без контрол.
Кметът на Годеч Радослав Асенов заяви, че в общината им има 20 населени места, но не могат да осигурят охрана и сигурност на жителите, защото нямат патрул, а само оперативни служители.
Асенов подчерта, че това е причината да работят за изграждането на видеонаблюдение.
А кметът на Ихтиман поиска да се дадат повече правомощия на полицаите.
Временно изпълняващият длъжността директор на областната дирекция на МВР Петър Грошев каза, че проблемът съществува, но не е толкова сериозен.
Според него областта е спокойно място и обеща да се направи всичко възможно, за да се гарантира сигурността на хората.
Освен новите 17 служители, които от понеделник ще бъдат назначени в Ботевград, нови кадри ще постъпят след 1 ноември от академията на МВР. Той призова също така и местните кметове да привличат хора. Според него липсата на интерес към полицейската професия е спаднал в последните години, защото не се рекламира.