Една от първите задачи на вицепремиера и министър на труда Ивайло Калфин през 2016 г. е да продължи работата по пенсионната реформа, като се занимае с инвалидните пенсии. Целта е да се ограничат злоупотребите и източването на публични средства, след като инвалидните пенсии вече са една втора от всички пенсии у нас.
Още в началото на 2015 г. Калфин представи идеята си за преразглеждане на процедурата по отпускането на пенсиите по болест, като се раздели медицинската експертиза от социалната преценка дали човек в трудоспособна възраст може да работи и от какви помощи се нуждае, пише „Стандарт“. Водеща роля в тази реформа обаче има Министерството на здравеопазването, което трябва да промени работата на ТЕЛК.
Задачата, която си поставя Калфин като социален министър, е да създадат законови възможности, които да стимулират бизнеса да наема хора с увреждания в трудоспособна възраст. Затова социалното министерство ще обмисля какви работещи субсидии може да се дадат на фирмите, за да оборудват работните места за такива служители. Друг стимул може да е намаляване на разходите на работодателите при плащането на осигуровките на тези работници.
В същото време ще се преразгледат и възможностите за подкрепа за рехабилитацията и намирането на точния работодател за хората с увреждания, които могат да се трудят. Засега вижданията на министър Калфин са социалните комисии, които ще преценяват каква дейност може да извършват освидетелстваните от ТЕЛК, да бъдат към НОИ.