Появата на образите на известните актьори от сериала „Под прикритие“ на лотарийни фишове за чегъртане предизвика масово недоволство сред артистите и интелектуалния елит. Неприятно е да изтриват лицето ти с монета, след което да те напопържат, защото не т си донесъл късмет на закупилия фиша. Унизително е, защото с това лице актьорите се продават, разтърсват публиката, водят я до катарзис, продават надежди, правят кариера, трупат слава. При това става дума за известни творци , като Захари Бахаров, Михаил Билалов, Мариан Вълев, Койна Русева и колегите им от хитовата поредица.
Недоволството срещу комерсиалната употреба на популярните образи обаче не е съвсем честно. Защо- I то всички актьори са подписали договори, че ликовете им могат да се използват в продължение на 10 години по усмотрение на продуцентите. Не са допускали, че могат да бъдат включени в игра на късмета, но не са изключвали напълно тази възможност и не са се * възпротивили да получат хонорари при това условие
I Заплащането за участие в I телевизионна поредица никак не е високо, а средната 1 актьорска заплата е унизителна – 500-600 лева. Затова I повечето от звездите търсят | всевъзможни начини да печелят, а много от тях напускат трупите, правят сами постановки и обикалят с тях страната, от което си докарват прилични доходи.
В случая с лотарийните фишове артистите трябва да се сърдят на себе си и на продуцентите. Да изявяват претенции към техния морал. Макар в договорите им да не е упоменато, че ще получават пари от рекламни кампании, създателите на „Под прикритие“ биха могли да отделят част от приходите от акцията с чегъртането за изпълнителите. И това ще бъде честно.
Да се тръби обаче, че появата на образите на известните артисти върхулото фишове е нечувана гавра и груба демитологизация на идолите, е преувеличено. Защото звездите
отдавна са принудени да правят халтура, за да се издържат
Ненадминатата Мая Новоселска скоро се появи в реклама за немско ренде. Жената на Теди Москов пее и танцува в името на кухненското пособие, което реже на шайби лук, моркови и картофи. Колегата й Владо Карамазов, препасан с готварска престилка, е сред предпочитаните рекламни лица за продажба на кухненски уреди
Любо Нейков възхвалява 1 качествата на всевъзможни
салами, Димитър Рачков и Мария Игнатова традиционно греят в реклами на популярна верига от заведения, където приканват зрителите да боднат някой деликатес. Талантливи актьори като Захари Бахаров и Башар Рахал водят телевизионни игри, макар че истинската им сила е в пресъздаването на дълбоки кинообрази или персонажи от световната драматургия.
Заиграването с халтурата е опасно, защото може да отблъсне част от публиката, да изхаби таланта и лицата
на актьорите. Но времето е такова, че от изкуството трябва да се прави и бизнес, защото пари от бюджета за култура все недостигат. Стига при комерсиалната употреба на популярността да не се прекрачва мярата и да се стигне до пълно опростачване.
Разликата между актьорите от рекламите и героите от „Под прикритие“, чиито лица сега хората чегъртат, е, че на едните се плаща, а на другите не. Тези от сериала, които са прецакани, са се съгласили с ужилването
Още когато са се подписали под договорите с условията за участие в сериала.
Иначе голяма разлика между рекламирането на готварско ренде и използването на лика ти за хазарт няма. Просто компромис. Единият от които се оказва безплатен.