Защо във Великобритания карат с десен волан

0
1374

Археологически доказателства водят до предположението, че древните римляни са карали своите каруци и колесници от лявата страна. Тази практика се е пренесла и в някои части на средновековна Европа.

Причините затова не са напълно ясни, но се смята, че е от мерки за предпазливост. Една от теориите предполага, че след като по-голямата част от хората са десничари, при карането от лявата страна би им било по-удобно да носят оръжие в случай, че срещнат враг по пътя си.

До 1700 г. движението по улиците не е натоварено и почти няма значение от коя страна ще се шофира

Решението, дали превозните средства да се движат от лявата или дясната страна, се е взимало от местната управа.

Карането от лявата страна е обявено със закон във Великобритания след края на XVIII и началото на XIX в. Още през XVIII в. пък Франция избира нейните граждани да шофират от дясната страна.

По-късно двете страни прокарват своя модел на движение по улиците в колониите си. Затова бивши британски колонии като Австралия, Нова Зеландия, Република Южна Африка и Индия все още шофират отляво.

След като много от превозните средства в САЩ през XVIII в.  нямат седалка за шофьорите, те е трябвало да яздят коня от ляво, за да могат с дясната си ръка да по-лесно да контролират останалите животни от впряга.

Идва времето на каруците и тогава движението естествено се премества от дясната страна на пътя. Шофьорите вече има къде да седнат и им е по-удобно да седят по-близо до средата на пътя, за да избягват евентуални сблъсъци с други каруци.

Друго важно нещо, което оказва влияние върху движението по пътищата на САЩ, е производството на коли на Хенри Форд, който пуска своя „Модел Т“ с ляво кормило, изискващо движение от дясната страна на пътя.

Днес от лявата страна карат във Великобритания и в бившите й колонии, както и в Япония, Индонезия, Тайланд и още няколко страни.

С развитието на производството на автомобили много страни преминават към движение отдясно, за да се впишат до своите съседи. Канада изоставя карането от лявата страна през 20-те години на ХХ в., за да насърчи трафика към и от САЩ.

През 1967 г. пък Швеция изхарчва около 120 млн., за да подготви гражданите си за движение отдясно.

pik.bg

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук