Забраниха ромските сватби на открит по време на сесия на общинския съвет в Кюстендил. Всички местни парламентаристи гласуваха „за“ промяната в Наредбата за обществен ред, която забранява сватбите на общински терени – тротоари, площади, улици и междублокови пространства в Кюстендил. Забраната важи и за заведения, които нарушават обществения ред за времето от 23 часа до 7 часа.
Времето за веселби може да бъде увеличено единствено след разрешение от страна на кмета на града и съгласувано с полицейското управление.
Само час след влязлата в сила забрана обаче отново в центъра на ромския квартал „Изток“ се изви сватба. Младоженците са Денис и Гюла, които не се притесняват от забраната и отново извиха тежки хора в центъра на гетото. Въпреки това обаче, заради силната музика те могат да отнесат глоба до 5000 лв. „Ще празнуваме, такава ни е традицията. Такива са нашите сватби“, коментираха хора от ромския квартал.
„Нека хората се веселят, но не толкова силно. Нетърпимо е. Чува се из целия град и то денонощно. За тези хора думата съобразяване е непозната“, гневят се възрастни кюстендилци, живеещи в квартал „Герена“.
„Ние може да се съобразим и музиката да бъде по-тиха. Но това ни е в кръвта, веселбата и танца, няма да спрем да празнуваме заради някаква наредба. Просто ще намалим децибелите“, категорични са ромите. Според тях по-добрия вариант е да се веселят, отколкото да тръгнат да се бият и да създават проблеми.
Самата идея за промяна в Наредбата за обществения ред дойде, след като зачестиха сигналите до кметството за шумните тържества в квартала. Най-потърпевши се оказаха жителите на квартал „Герена“, където музиката кънти и през прозорците им.
„С дни се чуваше бесна чалга, ромски оркестри и какво ли не. За тях нямаше ден, нямаше нощ. И прозореца да затворя пак се чуваше“, казва 54-годишен кюстендилец.
Подобни шумни тържества обаче не идват само то ромския квартал, а и от други сбирки в заведения в града. Сега с нововъведението всеки един кръчмар ще трябва да се съобрази със забраната, в противен случай го грозят солидни глоби от страна на кметство.
За никой не е тайна, че през лените месеци сватбите в областния град зачестяват. Основната причина е, че тогава се прибират в отпуск гастербайтери от Италия, Гърция, Германия и Франция./монитор