По неизвестни причини е забранен достъпът на туристите до скита на свети Атанасий в близост до едноименния манастир край чирпанското село Златна ливада, алармираха пробвали до стигнат до святото място.
По думите им обитателите на манастира, който преди 2 години беше частично реставриран , включително с дарение лично от тогавашния премиер Бойко Борисов не знаели какви са причините за забраната.
В разговор по телефона кметският наместник на Златна ливада Татяна Илиева заяви, че табелата е поставена по нейно разпореждане. Причината била в паднал преди няколко месеца скален къс, който едва не ранил турист. От разговори със специалисти – геолози и геодезисти, които на добра воля направили обследване стана ясное че има съвсем реална опасност за огромно свлачище, което в един момент да унищожи малката пещера. Необходими били огромни средства за спиране на ерозийните процеси, които били непосилни за стотината жители на селцето. В хода на обследването станало ясно, че скитът е в рамките на частен имот.“Предпочетох да сложа табела, дори с риск на някой това да не харесва, но да не стане беля!“, заяви още Илиева.
Кметът на община Чирпан Кичка Петкова категорично отрече да е запозната с решението на подчинената си наместничка. Главният архитект на общината Йордан Данов лаконично уточни, че е водил само един информативен разговор със спецалистите, но не е предприемал конкретни мерки. Той дори заподозря, че медиите се опитват да направят скандал.
От старозагорската митрополия, чиято собственост е манастирът заявиха, че дори не са подозирали за проблема.
Манастирът на името на свети Атанасий е основан през 344 година , десетки пъти е пален и разрушаван, възстановен е в края на 80-те години на ХХ век, там се намира и скривалище на Дякон Васил Левски, припомнят вярващи.
Светата обител е основана от самия Александрийски патриарх Атанасий, който преди кончината си посетил днешните български земи във връзка с провеждането на църковен събор в Сердика. По пътя си обратно към Египет Атанасий отсяда в римска крепост в областта Берое (дн. Стара Загора) и според житието му основава там манастир. Изборът на мястото от светеца се свързва с неговата ревностна защита на чистотата на православната вяра в контекста на борбата срещу разпространената по онова време арианска ерес. По това време живеещите в Мизия и Тракия готи и други племена са подложени на силен натиск от арианите.Според проучванията на практика това е най-старият действащ манастир в Европа, което го прави изключително атрактивен за поклоническия туризъм.За тази цел беше направена и специална отсечка от автомагистрала „Марица“, за да бъде облекчен достъпът до него.По традиция на 2 май, когато е манастирският празник тук се събират хиляди хора от страната, повечето от които оставят лептата си пред скита и минават „за здраве“ през скалната цепнатина./монитор