Градушката, която падна в Левски, нанесе големи щети на стотици домове, но и заплашва да остави много хора без работа.
За размер на щетите е рано да се говори, но в оранжерията в града пораженията са за милиони левове. Тя се простира на площ от 120 дка, а за минути стихията е унищожила стъклено-стоманения ѝ покрив.
Гледката е като след война.
Предприятието с най-много щети днес е пред затваряне. 200 души от региона са на път да останат без работа.
„За един ден останахме без покрив и без работа“, оплака се Снежана Неделчева, която живее на 200 метра от оранжерията и работи в нея.
„Всичко е унищожено тотално!“, каза агрономът Веселин Георгиев.
„Тук работят цели семейства… Чакаме помощ от държавата. Затова сме тук. Семействата чакат на нашите пари“, каза Гергина Тодорова.
Днес е трябвало да започнат първите беритби.
„Ние сме класическа жертва на борбата на институциите в тази държава – коментира агрономът Александър Христов. – Не може от 10 дена синоптиците да предупреждават за опасни явления и Агенцията за борба с градушките да стачкува. Две ракети да бяха разбили, нямаше да сме свидетели на това нещо“.
Същевременно в града повечето хора започнаха ремонти сами от страх да не би да свършат керемидите, тъй като са стар модел и се намират трудно.
В селата Варана, Градище и Александрово пораженията са големи.
„Като дойдох, ми се доплака“, каза кметският наместник село Варана – Стефан Личев.
Заради аварии на места днес водата е спряна. Като цяло обстановката се нормализира, но с бавни темпове.
Пострадалите имат право на еднократна финансова помощ. Тя се отпуска при определени условия – ниски доходи и единствен имот.
В другия тежко пострадал район – Самоков, където беше обявено бедствено положение, река Боклуджа е носила отломки и дори автомобили през града, събаряла е огради. В рамките на пет часа там паднаха 175 л/кв. м дъжд. На места нивото на водата е било над човешки ръст.
Мащабът на щетите и нужната помощ все още се оценяват. В общината е сформиран екип, който да оцени пораженията.
Мариана Трифонова/bTV