Колко пъти сте се прехласвали пред витрините, готварските книги и списанията, пълни с разкошни, невероятни печива само за да решите, че са свръх таланта, кесията и търпението ви? Но в повечето случаи тези превъзходни деликатеси са сравнително прости, стига преди това да усвоите няколко основни принципа и методи, пише gotvach.bg.Разнообразните теста са основата на тези творения и като следвате ясните и дадени стъпка по стъпка указания, вие също можете да станете майстори на печивата.
Видове тесто
Пареното тесто е може би най-лесното, ако спазвате точните пропорции. От него могат да се правят най-различни възхитителни сладкиши – еклери, лебеди, профитероли и какво ли не още. Богатото маслено тесто има превъзходна лека консистенция и свеж аромат. Ако искате тестото да стане по-златисто, използвайте пълнозърнесто брашно или прибавете една чаена лъжичка канела. Богатото бадемово тесто също е леко и приятно ронливо, прави се съвсем простичко и успешно само при условие, че водата, продуктите и ръцете ви, с които месите, са възможно най-студени.
Пълнежи и глазури
Пресните плодове със своите красиви цветове и форми придават естествена елегантност на печивата. Вафленото тесто, най-вкусното от всички, може да се използва като основа, върху която да се редят плодове. Глазурите от мармалад със своите многообразни разновидности добавят финалния блясък на печивото, когато бъдат нанесени над плодовете.
Форми
Металните форми от всякакви големини и размери са най-добрите за изпичане на сладкиши. Те са добри проводници на топлина и ви помагат да постигнете съвършеното хрупкаво печиво.
Използвайте вълнообразни форми за плодови пити за печива със сладък пълнеж, а формите с гладък ръб – за други. Кръглите форми за плодови пити с вълнообразен ръб трябва да се слагат върху дебели подложки за печене, защото тънките ще се изкривят от горещината и плодовата пита ще добие странна форма.
Индивидуалните форми за тарталетки имат най-различни очертания. Подбирайте пълнежа така, че да отговаря на формичката; редете нарязани на резенчета или на половинки ягоди в сърцевидни форми; оформяйте на тънки ромбовидни резенчета ябълки и круши и ги подреждайте в ромбовидни формички. Формичките във вид на лодка могат да се украсяват с плодове, нарязани като ветрило. Черешите, малините и червеният касис, наредени в прави редички, подхождат на квадратни или ромбовидни форми за печене. С малки формички за канапета могат да се правят канапета със сладък или солен пълнеж. В малки формички се слагат малки пълнежи – използвайте нарязани млади зеленчуци или цели малки плодчета. Можете да използвате и по-специални форми: опитайте формички за еклери, за изделия от парено тесто.
Бадемово тесто
Богатите теста се оформят трудно. Високото съдържание на мазнина в тях означава, че ако тестото се затопли много, то сякаш се разтапя в ръцете. Тайната на тези теста е, че трябва да се месят възможно най-малко.
Богато маслено тесто
Богатото маслено тесто представлява основната рецепта за маслено тесто, направено скраве масло плюс един жълтък. Всичките продукти трябва да са студени и сместа не трябва да се меси много. Изплакнете ръцете си със студена вода, преди да започнете, и охладете готовото тесто, преди да го печете. Приготвеното тесто може да се съхранява 3-4 дни вхладилника. Използвайте го за плодови пити и пайове с два блата. Ако искате тестото да стане по-тъмно, заменете бялото брашно с пълнозърнесто.
Парено тесто
При пареното тесто има едно основно правило, следвайте внимателно указанията. Не слагайте продуктите на принципа колкото дойде, не сипвайте брашното, преди водата да е кипнала, не прибавяйте всички яйца наведнъж.
Вафлено тесто
Това е разкошна кремава смес, която се крие под редици глазирани плодове във френски плодови пити. Приготвя се извънредно лесно и се употребява в много варианти – може да се шприцова във вид на еклери и фунийки за плезири. Не се тревожете, ако яйчената смес стане на бучки, щом добавите млякото, ако биете непрекъснато, когато брашното се свари, сместа ще стане гладка./БЛИЦ