Ето кой ще наследи Меркел! Вижте бъдещия канцлер на Германия! (снимки)

0
1531

През 1995 г. хубавата Юлия печели титлата „Винена кралица“, днес все по-често я спрягат за наследничка на Ангела Меркел на канцлерския пост. „Русата надежда“ на Германия я нарече в декемврийското си издание м. г. списанието за политически анализи „Сисеро“. Заглавието излезе на корицата и предизвика оживени коментари. Включително – на самата Юлия Кльокнер: „Да, факт е, че не съм с черна коса. Целта ми сега е да стана министър-председателка на Ренания-Пфалц. Ние се имаме добра канцлерка, много добра канцлерка.“

Дали Винената кралица ще постигне целта си, ще стане ясно в неделната вечер, когато ще излязат първите резултати от местните избори във федералната провинция. Там социалдемократите управляват от 25 години, а Кльокнер не крие огромната си амбиция партията й ХДС да триумфира на 13 март след четвърт век поражения, пише Епицентър.

В същото списание „Сисеро“, два месеца преди да се появи на корицата, 43-годишната Кльокнер излезе с авторска статия, която предизвика дебат и аплодисменти в страната. В нея тя категорично защити позицията си за забрана на бурките на публични места: „Ниджаб и бурка са символ на несвободата и на неравноправието. Основното право на свободно изповядване на религията не отменя друго основно право на жените – правото на равнопоставеност.“

Според нея ако жените се забулват, това не трябва да бъде легитимирано като право на религиозно самоопределение или като израз на културно многообразие. Покриването на тялото и на лицето са „израз на съзнателно ограничаване, на отхвърляне на западните ценности и на представата за човека такава, каквато е залегнала в нашата конституция“. И още: „В едно демократично общество всеки показва на всеки своето лице.“

Юлия Кльокнер не може да бъде упрекната в незачитане на свободното изповядване на религията или пренебрежение към вероизповеданията. Произхожда от семейство на ревностни католици и е отчетлив противник на абортите. Политическата й кариера започва още като студентка в младежките редици на християндемократите. 30-годишна вече е избрана за депутат в Бундестага. От 2010-а насам е лидер на ХДС в Ренания-Пфалц. Заместничка е на Меркел в партията на национално ниво.

„Аз имам нейния джиесем, тя – моя”. Така Юлия Кльокнер отговаря на журналистически въпрос дали е част от доверения кръг на Меркел. Елегантен отговор на дама, която е следвала политология, международни отношения, етика, педагогика, теология в университета в Майнц и допълнително изучавала журналистика. Сътрудничела е на различни издания, главно в областта на винарството.

Връзката й с виното е по рождение. Произхожда от семейство, което    отглежда грозде и произвежда вино. Родена е на 16 декември 1972 г. в курортното градче Бад Кройцнах.

Не е омъжена, но има партньор, с когото живее заедно повече от 10 години. Пред женските списания, които не крият любопитството си към връзката на чаровната дама, не е особено разговорлива за личния си живот. Взема пример от Меркел, чиито съпруг Йоахим Зауер рядко се появява на публични места.

В началото на канцлерството на Меркел това предизвикваше дискусия – пресата наричаше Зауер „Фантома на операта“, тъй като можеше да бъде видян до съпругата си само на музикалните празници в Байройт. Кльокнер все пак открехва леко завесата за своя любим: „Не се караме кой как изстисква пастата за зъби, но често обсъждаме заедно случващото се в обществения живот. Той ми изрязва статии, подчертава какво трябва да прочета, аз – също. Наслаждаваме се на интелектуалните предизвикателства.“

Често я питат и за друго: не желае ли да има деца? „Този въпрос го задават само журналисти: „Госпожо Кльокнер, искате ли да се омъжите, да имате деца? И аз винаги отговарям: това са въпроси, които обсъждам само със засегнатите от тях.“

Преди време женските издания посветиха страници на Кльокнер и заради драстичната диета, на която се подложи. В резултат чаровната блондинка свали 17 килограма. Не без усилия. „Нямам гена, който ми позволява да ям без да напълнявам. Яденето и пиенето са удоволствия и по-скоро се отнасям с подозрение към хората, които искат да си разделим един домат, тъй като иначе щели да се „пръснат“…“

Днес на фона на мигрантския поток и на спадащата популярност на канцлерката Ангела Меркел германските гласоподователи се интересуват по-скоро от политиката, която предлага заместничката на Меркел, а не толкова от фигурата и отношенията й с любимия мъж. Позицията й за бурките определено се хареса. Тя бе изразена още преди събитията в новогодишната нощ в Кьолн, които, да припомним, предизвикаха и някои не съвсем адекватни реакции. Като тази на кметицата на Кьолн, която препоръча жените да се движат на една ръка разстояние…

Още през септември 2015-а Кльокнер заяви позицията си бъде гласувано приеме законно задължение за интеграция на мигрантите и за задължително изучаване на немски език и на законите на страната. През януари лансира „План А2“ за ограничаване на приема на мигранти. През февруари призова никой вече да не бъде приеман в Германия без основателна причина за миграция и за получаване на бежански статут.

Медиите тълкуват позициите на Кльокнер като разграничаване от политиката по бежанския въпрос на Ангела Меркел. Заместничката й обаче все още не се нарежда сред отявлените й критици в ХДС. Тя остава лоялна към Меркел, която й даде рамо и по време на предизборната кампания в Ренания-Пфалц.

До последния момент Кльокнер водеше в социологическите изследвания. Известният политически коментатор Волфрам Ваймер даже направи ефектно сравнение: “Вероятността тя да е следващата премиерка на Ренания-Пфалц е толкова голяма, колкото и че отборът на „Байерн-Мюнхен“ ще стане шампион на страната.“ Статията на Ваймер бе озаглавена „Юлия Кльокнер – новата Ангела Меркел“.

Данни от 11 март обаче сочат обрат в провинцията и преднина за претендентката на социалдемократите.

Изходът от двубоя и тестът за политиката на Меркел за широко отворени врати – на 13 март./ПИК

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук