Турските власти са отнели от енориашите всичките шест християнските църкви в град Диарбекир. Църквите са обявени за държавна собственост. Наблюдатели смятат, че кампанията на Ердоган срещу християнството е още един елемент от натиска срещу ЕС, който трябва да се съгласи на нови отстъпки за Турция.
Отнемането на църквите е логично продължение на политиката, започната от Ердоган за потискане на свободата на словото и религията. Според Анкара, това ще разклати позициите на Европа, с която Турция води интензивни преговори за безвизов режим, пише британският вестник The Daily Express.
Заложници са всички храмове в Диарбекир, в който продължават сблъсъците между турската армия и отряди на Кюрдската работническа партия (ПКК). Завзети са католически, протестантски и православни църкви, а една от сградите е построена преди повече от 1700 години. Указът за прехвърляне на храмовете в държавната собственост, според организацията World Watch Monitor, е подписан от турския Съвет на министрите на 25 март.
А като причината се изтъква намерението на властите да „възстановят историческия център на града“ (който те унищожават, постоянно воювайки с кюрдите). Анкара набляга на това, че в държавното отнемане на сградите няма никакъв религиозен контекст. Трябва да се отбележи, че всички джамии в Турция са поддържани за сметка на обществото, докато християнските църкви съществуват единствено от дарения на енориаши. / НЕПОЗНАТО