Енергиен експерт посочи няколко прости трика, с които да може да намалим сметките си за ток

0
3901

Има няколко съвсем прости трика, с които да намалим сметките си за ток през студените месеци. В това е убеден енергийният експерт от Велико Търново инженер Петко Ганчев, който над 30 години се занимава с изобретения, свързани с пестенето на електричество и алтернативни източници на енергия. Според него трябва да бъдем информирани, последователни и отговорни към домовете си, за да спестим без да стоим на студено през зимата. На първо място експертът поставя осветлението.

„Задължително използвайте LED осветление, което е малко по-скъпо, но се избива като пари“, съветва той. Ако използвате климатик за отопление, специалистът препоръчва да бъде оставен да поддържа 16 градуса. Петко Ганчев обръща внимание и към хладилника. Оказва се, че честото му отваряне дава отражение на сметките за ток. Мислете бързо пред хладилника, категоричен е той пред Дарик. „Когато стои отворен всичкият студ се изсипва долу и компресорът започва да работи и ви набутва с ток. Това упражнение може да доведе до доста покачване, поне минимум 50 кW“, обясни експертът и подчертава – мислете за електроуредите още докато ги купувате. Той посочва, че и автоматичната пералня харчи повече през зимата.

„Ако има малки деца, се пере всеки ден. Това заедно с бойлера буквално може да ви вдигне разхода от 20 до 100 лева“, посочи той. Причината е обяснима – през топлите месеци водата, която влиза в пералнята е по-топла, а през зимата – студена. Следователно машината използва повече ток, за да нагрее водата до желаната температура. Стотинки от сметката за ток може да спестите като изключвате зарядните устройства, които не използвате. Това важи и за всички уреди, които не използвате в момента. Петко Ганчев подчертава, че е от изключителна важност да следим часовника на електромерите си. В края на седмицата преминаваме на зимно часово време.

Така нощната енергия ще бъде от 22 ч. До 6 ч. Сутринта. „Хората поне 2-3 пъти в месеца трябва да проверяват дали часовникът на електромера им показва реалния час, за да са сигурни, че отчита адекватно дневната и нощната енергия. Ако има отклонение повече от 10-15 минути, то да звъннат в съответното електроразпределително дружество, да съобщят проблема заедно с абонатния си номер. Служителите са длъжни да реагират – да пренастроят часовника на електромера или да го сменят“, обясни експертът. Той изостря вниманието на потребителите и по друг въпрос – тази пролет бе повишена цената на газа, което предполага, че клиентите на Топлофикация в различните градове трябва да очакват по-високи сметки за парно.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук