ЕК създаде обща методика за сравняване на качеството на храните в ЕС

0
4299

Съвместният изследователски център в областта на науката и знанието (JRC) на Европейската комисия е разработил обща методика, чрез която националните органи за защита на потребителите ще могат да тестват и да сравняват състава и характеристиките на хранителни продукти, продавани със сходни опаковки в целия Съюз.

Общата методика е в допълнение на вече предприетите от ЕК действия по въпроса с разликите в качеството на еднакви храни, предприети след речта на председателя на комисията Жан-Клод Юнкер за състоянието на ЕС.

Изследователският център представи методиката днес по време на заседание на Форума на високо равнище за подобряване на функционирането на веригата на доставки на храни.

През юни 2017 г. Форумът, който беше избран от ЕК, за да разреши проблема с разликите в качеството на храните, даде на JRC мандат за разработването на методика.
Вече изработената обща методика допълва действията, обявени в инициативата на Комисията за нов търговски механизъм за потребителите,която има за цел:

– да се изяснят и укрепят правата на потребителите, включително чрез забрана на практиките за разлика в качеството, които подвеждат потребителите;

– да се дадат правомощия на квалифицираните органи да подават колективни искове от името на потребителите;

– да се предоставят по-силни санкционни правомощия на органите за защита на потребителите на държавите членки.

Методиката предвижда общ протокол за тестване.

Всички хранителни продукти, продавани в ЕС, трябва да отговарят на строги правила за безопасност. Потребителите трябва да бъдат информирани за основните характеристики, определени по-специално в законодателството на ЕС относно етикетирането на храните. Потребителите не трябва да бъдат подвеждани, например от опаковката. Националните органи, отговорни за безопасността на храните и защитата на потребителите, имат задължението да гарантират, че предлаганите на единния пазар хранителни продукти отговарят на съответното законодателство на ЕС. В България това са Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) и Комисията за защита на потребителите (КЗП).

Методиката за тестване има за цел да помага на националните органи да определят дали хранителните продукти се предлагат на пазара в съответствие с правото на ЕС.

Методиката се основава на ключови принципи като прозрачност, сравнимост, подобен подбор, вземане на проби и тестване на продуктите.

Следващите стъпки по въпроса предвиждат лабораториите в редица държави членки на ЕС да приложат тази методика в рамките на паневропейска кампания за тестване с цел събиране на данни относно обхвата на проблема с разликите в качеството. Това ще става в координация с изследователския център на ЕК. Първите резултати следва да са налице до края на 2018 г.

Кампанията ще осигури практически насоки за органите, разследващи подвеждащите практики.

В тази връзка еврокомисарят по въпросите на вътрешния пазар Елжбета Бенковска заяви категорично, че всички европейски потребители трябва да бъдат третирани справедливо в рамките на единния пазар. По думите ѝ общата методика ще спомогне да се изясни с данни различният състав на хранителните продукти от една и съща марка, предлагани в цяла Европа.
„Радвам се, че специализираният форум за веригата на доставки на храни спомогна за това съответните страни да бъдат изслушани в рамките на ползотворен и сериозен дебат“, посочи още тя.

Темата коментира и правосъдният еврокомисар Вера Йоурова. Тя заяви, че единният пазар на ЕС не може да следва двоен пазарен стандарт.
„Всички граждани на ЕС трябва да чувстват, че към тях се отнасят като с равни и че им се предоставя ясна и точна информация за продуктите, които закупуват. Те не бива да бъдат подвеждани със сходни опаковки. Призовавам всички национални органи да използват новата методика през идните месеци, за да сложим край на тази практика“, допълни още Йоурова.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук