Експерти: Децата в България са най-ощетени заради пандемията

0
118
Децата в България са най-ощетени заради пандемията – около това мнение се обединиха участниците в онлайн конференцията „COVID-19 и правата на децата“. Събитието бе организирано от Мрежата за правна помощ към Националната мрежа за децата /НМД/. В конференцията участва и омбудсманът Диана Ковачева.

Представителите на неправителствения сектор и на правораздаването коментираха, че институциите у нас не са предвидили навреме процеса на обучение на учениците. Изтъкнато беше, че онлайн обучението е продължило по-дълго от предвиденото.

Според Диана Ковачева дистанционното образование вече се е изчерпало и властите следва да излязат с решение какво се прави оттук нататък. Тя открои липсата на тестове и се обяви против това родители да плащат за тестове, за да може децата им да посещават училище.

Ограниченията за децата създават „недопустима“ картина, смята адв. Адела Качаунова от Българския хелзинкски комитет. Според нея, при онлайн обучението не е имало промяна в учебната програма и образователните изискванията. Тя изрази мнение, че има противопоставяне между правата на възрастните и тези на децата. Даде за пример, че при една от заповедите пълнолетните са имали право да посещават свободно търговски обекти, а за децата това е било възможно само с придружител. Притеснително е и предложението за намаляване на ваканцията, посочи още Качаунова. Тя обобщи, че липсва баланс в мерките за ограничаване на ковид кризата и правата на децата.

Според адв. Теодора Саркизова при дистанционното обучение трябва да се подсигури защитата на личните данни. За тази защита говори и съдия Вергиния Мичева от Софийския градски съд. Тя обясни, че пандемията е довела до провеждането на онлайн заседания, а често за това се е използвал Скайп, при който обаче, по думите й, връзката не може да бъде гарантирана. Магистратът смята, че правото на изслушване на непълнолетните е било нарушено.

Съдилищата не бяха обезпечени с технически средства и сигурни онлайн платформи, каза Мичева. Друг проблем, според нея, е, че делата често се отлагат и заради заболяване от коронавирус. По думите й, увеличил се е отказът от поемане на дела за непълнолетни, а личната среща между заинтересованите страни е ставала трудно. Мичева говори и за лишаването от обучение на задържаните непълнолетни.

Изпълнителният директор на НМД Георги Богданов подчерта, че приоритетите на децата са най-важни и правата им трябва да бъдат гарантирани в условията на пандемия.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук