ЕКСКЛУЗИВНО! КЗК забрани на „Инерком“ да купи „ЧЕЗ България“ (ОБЗОР)

"Инерком" може да обжалва решението на антимонополната комисия пред Върховния административен съд в рамките на 14 дни

0
16973
Снимка: caymanmanagement.com

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) забрани на „Инерком“ да придобие активите на ЧЕЗ в България.

Сега компанията кандидат купувач „Инерком“ може да обжалва решението на антимонополната комисия пред Върховния административен съд в рамките на 14 дни. Срокът започва да тече от момента на съобщаването на компанията. Сделката беше обсъждана от временна комисия в парламента, която излезе със специален доклад за това.

В процеса на проучване, от КЗК са установили, че е налице хоризонтално припокриване между дейностите на участниците в концентрацията на пазара на производство и доставка на едро на електрическа енергия от фотоволтаични централи. Също така, сделката поражда и вертикални ефекти на пазарите, разположени надолу по веригата, а именно: пазарите на разпределение на електрическа енергия, на снабдяване /доставка на електрическа енергия, на търговията с електрическа енергия и на свързаните с търговията услуги по координиране на балансиращи групи, се посочва в съобщението.

На пазара на разпределение и снабдяване /доставка на ел. енергия придобиваната група е с естествено монополно положение за територията, определена в издадените й лицензии за осъществяване на тези дейности. Паралелно, „ЧЕЗ Електро България“ АД и „ЧЕЗ Трейд България“ ЕАД, формират съществен пазарен дял на база търгувани количества ел.енергия на свободния пазар.

Въз основа на цялостния анализ може да се заключи, че предвид вертикално интегрираната придобивана група ЧЕЗ, която разполага със стабилен финансов ресурс и опит в електроенергийния сектор, се създават предпоставки нотифицираната сделка да доведе до установяване или засилване на господстващото положение на обединената група.

С оглед широкия обхват от дейности на придобиваните дружества и тяхното значение за електроенергийната система на страната, е налице основание да се приеме, че настоящата концентрация е от стратегическо значение за страната, като потенциалните ефекти от нея биха имали пряко отражения върху националната сигурност.

От Комисията считат, че наличието на съществени вертикални ефекти ще доведе до значително предимство на участниците в концентрацията пред техните конкуренти, което от своя страна би възпрепятствало ефективната конкуренция на анализираните пазари.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук