Едва 17 000 лв. дарени във Фонда за лечение на деца в началото на 2018

0
7725

Сътресения във фонда за лечение на деца са причина и за намаляване и на даренията. През 2017 г. са постъпили 165 939 лв., според отчета на структурата за миналата година, съобщава „Сега“.

Дори през 2016 г., когато тогавашният директор Павел Александров е показно арестуван, са събрани повече средства – 188 000 лв. Остро реагират неправителствени организации, а скандалът възпрепятства работата на фонда с месеци.  

Първото тримесечие на тази година намеква за ново дъно, през януари, февруари и март са дарени едва 17 000 лв., въпреки че през май има ръст и са дарени 29 000 лв. от граждани, фирми и институции.

„Не се отчита активност от страна на Обществения съвет към фонда за привличане на дарителски средства към фонда, а това е една от задачите на ОС по правилник“, коментира директорът на фонда Мариета Райкова.

Тенденцииите за спад на даренията е от 14 години, още стартирането му. През 2006 г. даренията са над 650 000 лв., през 2008 г. са 280 000 лв., през 2011 г. са 200 000 лв. Не се отменяни данъчните облекчения за дарения във фонда – те са до 50 на сто от годишната данъчна основа и е важно да се отбележи, че през годините не винаг е имало сътресения.

През годините държавното финансиране и финансираните от фонда дейности се увеличават, миналата година бюджетът му е 12 млн. лв., с които се покриват и медицински изделия и лекарства за деца у нас, и лечение в чужбина.

Миналата година, фондът е подпомогнал финансово лечението на 333 деца в чужбина и 738 у нас. Има 123 отказа и голяма част от тях са поради лекарски становища (експерти на фонда), за ненужно лечение в чужбина. Общата сума за одобрено лечение е 20 млн. лв., като част от тях са платени от НЗОК или министерство на здравеопазването.

„Съществува риск от срив в дейността на фонда. Огромната натовареност на служителите, ограниченият щат и текучеството на кадри“, коментира Райкова.

Във фонда работят 8 души, което „поставя в риск и изпълнението на специфични дейности като например заложеното в Правилника провеждане на процедура по Закона за обществените поръчки за доставка на медицински изделия, високоспециализирани медицински апарати и уреди за индивидуална употреба“.

Търг още няма, а тази година фондът трябва за пръв път сам да поръчва изделия вместо болниците.

Припомняме, че след като през април месец 2016 година ГДБОП нахлу в Център Фонд за лечение на деца и арестува шефа Павел Александров заедно с почти целия състав на фонда, настъпи криза при събирането на средства по дарителските сметки. Само преди два месеца обаче съдът върна на прокуратурата обвинението срещу Александров с мотив – съществени противоречия в обвинителния акт.

Акцията обаче беше достатъчна за здравния министър Петър Москов, за да смени екипа на фонда и да назначи нов ръководител – педиатъра Владимир Пилософ, който обаче остана начело на фонда относително кратко и доста спорно предвид приетите промени в правилника за действие на Обществения съвет. След искане на служебния министър Илко Семерджиев, Пилософ се оттегли, като на негово място бе назначена д-р Тинка Троева, която от своя страна също остана за кратко време и бе уволнена.

Още през 2016 година обаче зачестиха сигналите за забавено лечение, недостигащи финансови средства и започнаха да се увеличават частните кампании за търсене на спонсори за лечение в чужбина на деца. 

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук