Дончев: Най-тежкият натиск на пандемията ще е през декември

0
112

Държавата се опитва да предприеме целия спектър от мерки, който е необходим – първо за борба със заразата, за предпазване на хората и в същото време да вземе социално-икономически мерки. Държавата трябва да е на мястото си, държавните контролни органи трябва да следи за спазването на мерките. Обществото трябва също да полага усилия”. Това заяви по Нова тв вицепремиерът Томислав Дончев.

 

Той добавя, че в страната има разкрити достатъчно легла. Нужда от подобрение има системата за координация и логистика, тоест болният да бъде отправен там, където има свободно легло

„Очаква се, може би, най-тежкият натиск от страна на пандемията да е месец декември. Това е прогноза, която не се базира на повтарящ се модел. До сега не сме се сблъсквали с това заболяване, науката знае все още малко за него. Но в един момент, дори и без ваксина, самият факт, че един значителен процент от населението ще се е срещнало със заболяването, ще ограничи разпространението. Но това трябва да върви със спазването на всички мерки“, заяви Дончев.

Вицепремиерът заяви, че сепаративни преговори относно ваксината няма.

„Преговорите се водят на ниво ЕС. Ние имаме договор, който би ни позволил достъп до 3 ваксини. Изборът кои да са ваксините не се прави от политиците, защото аз не съм лекар. Все още нямаме одобрена ваксина. България трябва да гарантира на българските граждани безопасна ваксина, която не крие риск за здравето им – безплатно. И тя ще бъде по желание“, добави той.

Той коментира и ситуацията с училищата: „Предприемат се регионални мерки в зависимост от темпа на заразата, броя заразени. Ние трябва да се борим между две злини – от едната страна е здравният риск, който никой не може да го пренебрегне, от друга страна рискуваме едно поколение да изкара една година с тежки дефицити в образованието си. Не трябва да залитаме в нито една от двете крайности. Гъвкавият подход е най-добър“, казва Дончев.

„Бюджетът е в НС. От тук нататък това, което може да направи правителството, е да защитава бюджета, който е внесен. Но от тук нататък като възможност за промени в Бюджета са в ръцете на народните представители. Основният му фокус са антикризисните мерки – допълнителните разходи за системата за здравеопазването, допълнителни социални разходи, допълнителни разходи в подкрепа за бизнеса. Тук изкуството беше как да се комбинират традиционните приоритети заедно с новите предизвикателства“, обясни Дончев.

„Има мерки, които са извънредни – 1000 лева допълнително за всеки лекар и медицинска сестра, които са на първа линия. Тази мярка ще продължи колкото е необходимо. Поне към момента тя се покрива на 100% със средства от Европейския социален фонд. Това е европейско финансиране. Беше проявена цялата възможна гъвкавост, беше използван всеки възможен източник на финансиране, за да може всички системи, в това число и здравната да бъде толкова финансира, колкото има нужда“, казва вицепремиерът.

Той обясни, че трябва да правим разлика между социално подпомагане и пенсионна система, която е базирана и на осигурителния принос.

„Колкото по-рано бъде представена на ЕК окончателна версия на плана, тя толкова по-рано ще бъде одобрена. Толкова по-бързо България ще има достъп и до финансирането. Крайният срок е април 2021 г. Моята амбиция е края на декември, началото на януари окончателна версия на плана да бъде изпратена на колегите. Планът не са едни пари да бъдат усвоени, това е уникална възможност не само за икономическо възстановяване, но и за създаването на дългосрочни представки за растеж и прокарването на реформи“, казва Дончев. /БГНЕС

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук