Социалната политика на ГЕРБ била на принципа „проба-грешка“. Така социалистът Георги Гьоков захапа социалния министър Бисер Петков. Управляващите се държат високомерно и не се вслушат в гласа на опозицията и на хората с увреждания, изтъкна той. Недостатъчни били мерките за хората с уврежданиа.
Единният информационен регистър за хора с увреждания е трябвало отдавна да бъде готов. Според червените нужен е Закон за личната помощ.
Предпочитам да умра преди детето си – тези думи на отчаяна майка на дете с увреждане цитира колегата му Михаил Христов.
ГЕРБ пък отговориха, че се вземат мерки за хората с увреждания и обвиниха левите в демагогия.
Според Хасан Адемов от ДПС тест за зрелостта на едно общество е начинът, по който се провеждат политиките за хората с увреждания. Той се обяви за достойно участие на тези хора в обществения живот. Всяко правителство полагало усилия да даде повече средства за хората с увреждания. Въпреки че парите растат, недоволството не стихва.
Разработването на Закон за социалните услуги е една от целите, заложена в програмата за управление на правителството, според Светлана Ангелова, която защити мерките на кабинета. ГЕРБ предлагат да се възложи на министъра на труда и социалната политика в срок до 30 юни 2018 г. да представи в Народното събрание Концепция за проект на Закон за социалните услуги. Народното събрание в крайна сметка възложи на МС да представи такава концепция.
Според министъра на труда Бисер Петков хората с увреждания са приоритет за кабинета и негов личен ангажимент. В срок щяло да има Закон за социалните услуги. Социалните услуги са своеобразен мост към услугите с универсален достъп, подчерта той.
Осигурено е финансирането на тези услуги, увери Бисер Петков. 16 000 са личните асистенти, които предоставят тази услуга. 162 милиона лева годишносе изплащат като интеграционни добавки, както обясни социалният министър.