Днес отбелязваме Деня на родилната помощ, според народната традиция – Бабинден.
Почитат се бабите-акушерки, помагали на жените да родят. Обичаят гласи, че всяка жена, която е ползвала услугите на бабата при раждането на рожбата си, отива в дома й, поливала й ритуално вода, за да си измие ръцете, дарявала я със сапун и нова бяла кърпа.
Според традициите на Бабинден бабата (народна акушерка) къпе малките деца – съпровожда се с благословии, намазва децата с мед и масло, на бабата се даряват вълна и обредни кравайчета.
Младите булки се угощават в дома на бабата. Участват всички млади булки, на които бабата е бабувала (чиито деца е израждала) през годината. Носят хляб, баница, печена кокошка и вино. Поливат на бабата да се измие и я даряват на дясното рамо с риза, престилка, кърпа, чорапи. Извършва се влечугане (къпане) на бабата (обичаят е разпространен само в отделни селища в България). Извършва се след угощението. Жените откарват бабата на колесарка на реката или кладенеца, където става обредното изкъпване. Всички са накичени с върви, с червени чушки и къдели вълна. Пеят обредни песни с еротични мотиви. На празника не се допускат мъже. На случайно срещнат мъж се подхвърлят закачки.
Едва 57 175 бебета са родени през 2017 г. в България, което е най- ниският резултат от 1945 година насам. Това сочат данните от Информационната система на Министерство на здравеопазването.
Новородените в страната са със 7809 по- малко в сравнение с 2016 г. Най- много бебета са през 2017 са се родили в София град- 15 262, а най- малко в областите Видин и Ямбол- съответно 369 и 377. На второ място по раждаемост е Пловив, където през изминалата година са проплакали 6511 бебета.
Според експерти проблемите са ясни от години – населението застарява, жените в репродуктивна възраст намаляват поради икономическата емиграция или влошаване на здравния им стасус.