Геометричните задачи спъват седмокласниците

0
13225

През 2018 г. резултатът от Националното външно оценяване е 81.84%, с което се забелязва по-висок успех в сравнение с предходните години.

Това съобщи Евгения Костадинова, директор на дирекция „Съдържание в училищното и предучилищното образование“, по повод резултатите от националните външни оценявания след 4 и 7 клас.

Математика се очертава като един от най-любимите предмети на учениците. По математика резултатите от външното оценяване на седмокласниците са по-високи в сравнение с резултатите по български език тази година.

Половината от тях са получили максимален брой точки от задача номер 19, защото това е задача, при която трябва да съставят определен числов израз, да моделират задачата и да я решат.

Задача 16 също е с много високо постижение сред подрастващите.

Най-тревожно обаче е, че 10% от учениците не са пожелали да работят по последната задача по геометрия.

Геометричните задачи са с най-ниска постижимост сред подрастващите.

Снимка 360550
Източник: НВО за VII клас, 2018 г.

От МОН коментираха, че във въпросите по Български език и литература са преобладавали въпросите с отворените отговори, с което все повече се наблюдава доближаване на постижимостта със свободен отговор.

На въпросите с избираем отговор с най-голяма лекота седмокласниците са се справили с въпрос номер 3 – 93% от учениците.

Най-голямо затруднение е предизвикан въпрос номер 5, който е затруднил 37.64% от учениците.

Правописът на думите и правописът на звучната съгласна най-много затруднява учениците.

Според данните на МОН средният резултат от първия модул по БЕЛ на седмокласниците е 32.60 точки от 65 възможни.
Оценката – „добър“.

Резултатите от първия модул по математика е 30.43 точки от 65 възможни.
Оценката – „добър“.

МОН отчита, че резултатите са съизмерими с тези от предходната година и по двата предмета. Тази година обаче „добрите“ и „много добрите“ оценки на седмокласниците са повече от 2017 година.

Наблюдава се и по-голям брой отлични оценки и по-малък брой на слабите такива в първи модул.

Снимка 360562
Източник: МОН

Данните на МОН показват и че тази година по-малко седмокласници са положили външното оценяване с максимален резултат от 100 точки. През 2017 година по БЕЛ е имало 6 абсолютни отличници, а през 2018 година – трима. По математика данните са дори по-притеснителни заради голямата разлика – през 2017 година по математика 251 седмокласници са получили максимален брой точки, а тази година броят им е едва 68.

Слабите оценки по математика намаляват – през 2017 година 13 533 седмокласници са получили „слаб“ на НВО, а тази година – 12 869.

По БЕЛ обаче броят на слабите оценки нараства – през 2017 година са регистрирани 7 761 оценки „слаб“, а през настоящата 2018 година – 8 166.

Снимка 360561
Източник: МОН

Училището с най-добър резултата в страната е математическата гимназия „Акад. К. Попов“ в Пловдив, където средният брой на точките от двата изпита на седмокласниците е 89.03. След това се нарежда математическата гимназия „Д-р П. Берон“ във Варна с 88.88 среден успех, а на трето място – Софийската математическа гимназия „П. Хилендарски“ с 87.84 среден успех от двата изпита.

Снимка 360564
Източник: МОН

Резултатите на четвъртокласниците по предметите „Човекът и обществото“ и „Човекът и природата“ показват, че учебното съдържание по двата предмета не затруднява учениците и те уверено се справят с въпросите.

Това, което е по-трудно на децата, са въпросите, свързани с географията, която изисква пространствена ориентация.
Най-много ги е затруднил въпрос номер 12, който гласи: „Коя е столицата на България по време на управлението на Асеневци?“

Снимка 360563
Източник: МОН

Човекът и природата също показва много високи резултати и уверени отговори. На въпрос номер 17 са отговорили над 85%, при който условието е да се извлече информация от карта. Със задача номер 19 с две точки са се справили над 50% от учениците, а 1 точка са успели да получат други 25.12% от подрастващите.

Заместник-министърът на образованието Таня Михайлова обясни, че официалният срок за обявяване на националите резултатите от външното оценяване е на 6 юни. Известно недоволство е породило това, че предварително не са предоставени резултатите. Тя изтъкна, че от образователното министерство са работили и винаги ще работят преди всичко за интересите на родителите и учениците.

Костадинова изтъкна, че тазгодишният формат на Националните външни оценявания е последен, а от следващата година на ниво 7 клас външното оценяване ще е с нов формат и ще е в съответствие с новите учебни програми.

Тя обясни, че предстои още едно външно оценяване в края на 10 клас за измерване на дигиталните умения на учениците.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук