„Галъп“: 90% от учителите искат допълнителни обучения

0
1472

Според учителското съсловие реформите в образованието се нуждаят от продължаваща разяснителна кампания. Това показват резултатите от проведената от „Галъп интернешънъл“ изследователска програма сред учители. Благоприятно обстоятелство по отношение на промените в образованието е видимата готовност на гилдията да приеме подмладяване, както и да понесе новите отговорности.

Подкрепят се различни предложения за разяснителни мерки по отношение на реформата. Почти единодушно съгласие от около 90% се получава при идеите за провеждане на специални обучения и разяснения за учителите в различни места на страната, както и за провеждане на разяснения сред родители и ученици.

Последното се доказва и в отговорите на въпроса към учителите „Усещате ли подкрепа от страна на родители и ученици“ – 40% „да“, 52% „не“. Данните от втората вълна на изследване потвърждават получените седмици по-рано данни на „Галъп интернешънъл“, според които учителите не чувстват достатъчно подкрепа от страна от обществото, включително – и от родители и ученици.

Бяха тествани равностойно звучащи ценностни съждения с опцията за избор . за да се изградят хипотези относно нагласите. Например, учителите бяха помолени да изберат между „По-добре е да има повече по-възрастни учители , защото те имат повече опит“ или „По-добре е да има повече по-млади учители , защото те имат повече енергия“. Въпросът постави респондентите пред нелек избор, затова и е относително висок делът на колебаещите се.

17% избират първата опция, 57% – втората, а останалите се колебаят. Както може и да се очаква, по-възрастните отговарят и с повече симпатия към опита, но дори и сред тях по-чувствително е желанието за нова енергия.

73% избират варианта, системата на образованието се нуждае от нова структура“, а 16% – от нови кадри. Три четвърти пък смятат, че е по-добре учителите да могат сами да избират учебници , методи, програми, за да бъдат учителите в центъра на образователния процес. Една четвърт възприемат твърдението, че е по-добре е учителите да не могат сами да избират учебници , методи, програми, за да има ясен стандарт и критерии в образователния процес.

Резултатите от тестваните твърдения пораждат любопитни хипотези. Очевидно, когато има проблеми, те са мислени като проблеми на системата, а не на човешкия капитал. И тук, както и в първата вълна на сондаж, личи вярата в собствените сили на учителите , както и желанието за навлизане на млади хора. Картината на отговорите свидетелства ясно, че в масовите нагласи са за разрешаване на структурни проблеми в системата, с поставяне на учителя във фокуса на реформата.

Данните са от експресен сондаж, проведен от „Галъп интернешънъл“ сред учители . Анкетата е проведена на 24 и 25 юни (а първата вълна – на 11 и 12 юни) чрез стандартизирано телефонно интервю сред 716 учители от различни степени, учебни заведения и населени места в цялата страна. Сондажът поражда любопитни хипотези за дискусия и последващо изследване. Допитването е част от изследователска програма на Министерството на образованието и науката , която цели получаване на обратна връзка. /ПИК

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук