Гавра! Министър Вълчев: Какво искат учителите? Работят до обяд, а после искат по-високи заплати от нас! Да дават частни уроци и да си ги вземат!

0
9733

От началото на годината Синдикатът на учителите в България води преговори с Министерството на образованието и науката  за 20% повишение на заплатите на учители и 15% за директори в държавните и общински училища.

Министър Красимир Вълчев спомена доводите си да не повишават заплатите към момента:

Учителите в България имат много възможности за допълнителни доходи. Много от тях работят само до ранния следобед в училище а след това изнасят частни уроци. Качествените учители нямат нужда от повишение на заплатите. Така те получават доходи над средните.

Според министъра на образованието и науките качествените учители имат възможност за допълнителни доходи и така си осигуряват достойни за България доходи.

Кратък оглед стандартните отговорности на учителите показа, че те имат много повече отговорности, отколкото човек се сеща като се замисли накратко:

  • Най-често учебните часове на учителите в България започват в 07:45 и продължават до 14:15. Това са 6 часа и 30 минути за ден.
  • Описване на план за провеждане на учебен час – 10 минути за учебен час – за 7 учебни часа = 1 час и 10 минути за ден.
  • Отчет за проведен учебен час – 15 минути за учебен час – за 7 учебни часа = 1 час и 45 минути за ден.
  • Допълнителни занятия – средно по 40 минути на ден.

Общо  ангажиментите на учителите са средно по 10 часа и 5 минути на ден. При това натоварване, те трябва да са в кондиция и съсредоточени по време на учебните часове.

Това ежедневно натоварване е и причина много от учителите да не успяват качествено да се справят със задълженията си.

Ако един преподавател иска да докара среден за страната доход трябва да извършва някоя от следните услуги:

  • Да толерира ученици, които са деца на по-заможни родители.
  • Да да дава частни уроци, като това ще е над 52-та часа седмично натоварване, което има в училище.
  • Да върши част от работата си в междучасията и така да му остава време за повече частни уроци.
  • Да не преподава добре материала си и да се корумпира при оформяне на оценката, оставяйки учениците на поправителен изпит.

Всички тези алтернативи понижават качеството на учителската работа. Дори да не избере пътя на корупцията, учителят може да се претовари и по този начин също да не успее да изпълнява добре задълженията си.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук