В навечерието на 145-ата годишнина от гибелта на Васил Левски стотици хора от цялата страна се поклониха пред паметта му.
Стотици граждани и гости се събраха на площада в родния град на Апостол, за да се поклонят пред безсмъртието и величието на героя.
В словото си кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов заяви, че днес, 145 години след неговата героична смърт, Апостолът ни е нужен не по-малко, отколкото на нашите предци, и ще бъде нужен и на поколенията след нас. По думите му и днес на България са нужни герои и светини, защото трябва да знаем, че свободата не се дава даром, а за нея трябва да дадем най-скъпите си жертви.
„И днес ние трябва да знаем, че личностите, които определиха развитието на съвременна България, излязоха от недрата на нашия народ, но те се подготвяха цял живот съзнателно за тази си мисия и тяхната обреченост и саможертва за България ги направи велики“, добави д-р Емил Кабаиванов.
На събитието присъства и министърът на отбраната Красимир Каракачанов. Той заяви, че преди 145 години на бесилото в София е увиснал най-великият син на България.
Единственият човек, за който никой приживе и 145 години след смъртта му не си позволява да каже лоша дума. Министърът припомни завета на Апостола, актуален и днес: „Всичко се състои, според нас, в нашите задружни сили“ и призова да помним българската история за освобождение и национално обединение, изписана със саможертвата на стотици български герои.
В словото си той попита дали в Деня на Прошка Левски би ни простил за това, че се сещаме за него и за идеите му само когато отбелязваме годишнина от неговата смърт или неговото рождение. Според него Апостола няма да ни прости и това, че не сме задружни като нация, а сме разделени, противопоставени, насъсквани един срещу друг и улисани в желанието си да успеем индивидуално, забравяме, че до нас има хора, които живеят в тежко в нищета. „Имаме задължението към Апостола да забравим своите политически различия, да забравим купешкия опит, който постоянно се опитваме да натрапваме в България, и да се обърнем към нашата собствена история, към онези велики мъже, които я писаха с кръвта си и загинаха за България“, заяви министър Каракачанов.
На възпоменателната церемония за отбелязване на 145-та годишнина от смъртта на Васил Левски присъстваха още заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Пламен Атанасов, началникът на Военна академия „Г.С.Раковски“ генерал-майор Груди Ангелов, командирът на 61-ва Стрямска механизирана бригада бригаден генерал Пламен Йорданов, стотици жители и гости на града. В тържествения ритуал участваха представителни роти и военният духов оркестър на 61-ва Стрямска механизирана бригада.
В Ловеч председателят на Народното събрание Цвета Караянчева присъства на тържествена заря-проверка по повод 145 години от гибелта на Васил Левски. Председателят на парламента прие почетния строй и произнесе слово. „Днес, както всяка година, цялата българска земя свежда глава пред делото и подвига на Дякона, който пръв ни накара да повярваме, че можем да бъдем свободни и сами да избираме и творим съдбините си“, заяви в словото си Цвета Караянчева.
По думите ѝ влиянието на един велик човек се извършва и осъществява само тогава, когато най-хубавото от неговите дела и мисли влезе като съставна част в настроението и мислите на идващите след него поколения. Председателят на Народното събрание допълни, че Левски е най-святото име на България и продължава да живее навсякъде по света, където има поне един българин. На събитието присъстваха началникът на отбраната генерал-лейтенант Андрей Боцев и заместник-командирът на Сухопътните войски бригаден генерал Валери Цолов.
В столицата НФСБ организира шествие-поклонение в памет на Апостола, в което се включи и вицепремиерът Валери Симеонов. Няколкостотин привърженици на партията и присъединили се граждани извървяха стъпките от бесилото до мястото, където според хипотеза е погребан Васил Левски. Там бе отслужена панихида и положени цветя. Патриотичната формация превърна това шествие в традиция, организирайки го за седма година. От 18 февруари, когато е истинската дата на гибелта на Апостола започва и неговото безсмъртие, посочи вицепремиерът и лидер на НФСБ Валери Симеонов. Той отбеляза, че без Васил Левски нямаше да я има България и ние днес щяхме да говорим на друг език.
Стотици българи участваха в похода до манастира „Св. Петка Мулдавска“ в Асеновград в памет на Васил Левски, където Архиерейският наместник на Асеновградска духовна околия отец Йордан Георгиев отслужи панихида за упокой, а реч за живота и безсмъртните подвизи на Васил Левски е държал актьорът Стефан Попов. Кметът на Община Асеновград д-р Емил Караиванов поднесе венец пред паметната плоча на Апостола на входа на манастира в знак на преклонение и уважение към най-чистата и свята личност, отдала живота си в името на българската свобода и независимост.
Венци и цветя бяха поднесени и от Общинския съвет, политически партии, неправителствени организации и граждани на фона на любимата народна песен на Левски „Какво е цвете цъфнало”. Поклонението завърши с минута мълчание и химна на Република България.
Жителите на Велико Търново и Горна Оряховица също почетоха паметта на Васил Левски.
На 19 февруари в цялата страна продължават възпоменателните церемонни, на които ще бъде почетена паметта на Левски.
В родния град на Апостола Карлово в 09.00 часа в храма „Света Богородица”ще бъде отслужена архиерейска света литургия и панихида в памет на Левски. От 11.00 часа, на площада има възпоменателен митинг поклонение, с поднасяне на венци и цветя през паметника на героя и шествие до родната му къща. От 12.00 часа, в Национален музей ”Васил Левски” ще бъдат отбелязани 140 години от смъртта на майката на Левски Гина Кунчева.
В столичния храм „Св. София“ ще бъде отслужена панихида в памет на Васил Левски. След това от храма ще тръгне литийно шествие до Паметника на Апостола, където в 18.00 часа ще започне церемонията-поклонение, в която ще вземе участие и президентът Румен Радев. Вицепрезидентът Илияна Йотова ще участва в отбелязването на 145 години от гибелта на Апостола с рецитал на деца, членове на клубовете „Млади възрожденци“, което ще се състои в 08.00 сутринта пред паметника на Васил Левски в столицата.