В Брюксел са изумени от руините на Бузлуджа

0
1007
Предлагат Чинията да бъде закриляна от ЮНЕСКО като един от 7-те най-застрашени паметника в Европа

Проект за опазване и възстановяване монумента на старопланинския връх Бузлуджа, разработен от младата българска архитектка Дора Иванова е предизвикал истински фурор при представянето си в Европейския парламент, съобщиха участници.

На 23 февруари там по иницатива на евродепутата от групата на ПЕС Момчил Неков се е провела кръгла маса под наслов „Съвременно наследство в риск“ .

Темата определено е развълнувала експертите и публиката , хората останали изумени че подобна забележителна конструкция е изоставена на произвола на съдбата и се саморазрушава под напора на природните стихии и родната ни безстопанственост.

В работата на културния форум са взели участиеспециалисти от България, Румъния, Германия, Белгия и Холандия, както и Снежка Михайлович – генерален секретар на „Европа Ностра“ организацията с най-дълги традиции и изключително влияние за опазване на културното наследство в Европа. Тя потвърдила становището на младата архитектка, че при Бузлуджа не става въпрос за партиен, а за национален въпрос, въпрос за опазване на културните ценности на България, а респективно и на континента.

Според вицепрезидента на „Европа Ностра“ Пиет Ясперт паметникът е сред 7-те най-застрашени от унищожаване на територията на Стария континент.

Темата за архитектурата от втората половина на 20-ти век набира все повече значение като общо наследство и част от идентичността на страните от източна и централна Европа, категоричен е д-р Анке Заливако, един от водещите експерти по темата в света.

Той изразил съжаление, че точно това наследство не е представено в листата на ЮНЕСКО и подчертал, че България е поставена пред уникален шанс да бъде първа страна в света. По думите му имено Бузлуджа е изключителен пример за периода и притежава всички необходими качества да се превърне в паметник от световно значение.Което ще бъде и първата крачка към възможности за финансиране и световен интерес към сградата.

Арх. Дора Иванова работи по темата за съхранение и възстановяване на Чинията вече трета година.

Проектът й под наслов „Бузлуджа – паметта на времето“ беше нейната дипломна работа в Берлинския технически университет, която е защитена в края на 2014 година.

Той получи подкрепата на арх. Георги Стоилов,създател на оригиналния монумент , а арх. Иванова регистрира фондация, набираща средства за превръщането на руината в действащ музей./Монитор

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук