Жълт код за силен и временно бурен вятър с пориви до 20-25 m/s. беше обявен за областите София област, Перник, Кюстендил, Благоевград, Видин, Пазарджик, Смолян, Пловдив, Стара Загора, Хасково, Сливен, Ямбол, Бургас, Варна, Добрич, Силистра, Шумен, Разград, Русе и Търговище.
На 50 сигнала за счупени клони и дървета са реагирали до момента екипите на дирекцията „Аварийна помощ и превенция“, съобщи ръководителят й Красимир Димитров, цитиран от пресцентъра на Столичната община. Осем екипа на дирекцията са на терен и премахват счупените дървета. Най-много сигнали има от районите „Витоша“ и „Овча купел„. От общината напомнят на гражданите да отстранят недобре закрепените предмети от своите балкони, както и на строителните фирми – да огледа оградите на обектите си с цел безопасното преминаване на гражданите.
През следващото денонощие преносът на въздушни маси над страната от юг-югозапад ще се продължи и концентрацията на прах от Сахара ще е висока, съобщиха от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ). Ще духа умерен, в Източна България и северно от планините силен и поривист южен вятър – фьон. Облачността над страната ще е променлива, след обяд над Западна България по-често значителна, купеста и купесто-дъждовна. На места, главно в западната половина от страната ще превали краткотраен дъжд с гръмотевици. Ще се задържи топло с максимални температури между 20° и 25°, а минималните ще са между 9° и 14°. В София минималната температура ще е около 10°, максимална – около 20°. Атмосферното налягане ще продължи да се понижава и ще бъде значително по-ниско от средното за месеца.
За 1 април оранжев код за силен вятър, в отделни райони с пориви над 25 m/s, е обявен за областите Габрово, Велико Търново, Търговище, Шумен, Добрич, Варна, Бургас, Ямбол, Хасково и Кърджали.
За всички останали области е в сила жълт код за силен вятър от юг-югозапад с пориви до 20-22 m/s.
Над Черноморието облачността ще е променлива, намаляваща около и след обяд до слънчево време. Ще духа силен югозападен вятър. Максимални температури на въздуха: 20°-24°, по носовете – по-ниски. Температурата на морската вода е 6°-8°. Вълнението на морето ще бъде 3-4 бала.
В планините ще продължи да духа бурен до ураганен югозападен вятър. Облачността ще е променлива, след обяд в масивите от западната половина от страната значителна, купеста и купесто-дъждовна. На места ще превали краткотраен дъжд, по най-високите върхове – сняг; ще има и гръмотевична дейност. Максимална температура на височина 1200 метра около 15°, на 2000 метра – около 7°.
През почивните дни времето ще остане много динамично.
В събота вятърът временно ще отслабне и в Дунавската равнина ще бъде от запад-северозапад, но по-късно през деня отново ще стане югозападен и ще се усили. Облачността ще е променлива, по-често значителна след обяд, когато на места в Западна и Централна България ще бъде с краткотрайни валежи, по-интензивни в Югозападна България; ще има и гръмотевична дейност. Температурите ще започнат да се понижават и максималните ще са предимно между 17° и 22°.
През нощта срещу неделя и в неделя със силен вятър от запад-северозапад ще нахлува студен въздух и температурите бързо ще се понижат. Остава с повишена вероятност за валежи от дъжд, в планините – от сняг, но със застудяването и в районите до около 600-800 метра е възможно да превали сняг. Ветровито ще бъде покрай Дунав, в останалата част от страната вятърът ще започне да отслабва.