Всички дипломи за 2009 г. на СУ трябва да се преподпишат

0
1185

Всички висшисти на Софийския университет с диплома, издадена през 2009 г., трябва да поискат преподписването й от бившия ректор проф. Иван Илчев. Това стана ясно от коментар на образователния министър проф. Николай Денков. Випусниците трябва да се свържат с отдел „Образователни дейности“, а чиновниците ще извършват преподписването по служебен път, обясниха от Алма Матер.

Преди няколко дни стана ясно, че хиляди тапии може да се окажат невалидни, защото в тях няма задължителният по закон подпис от ректора на Алма Матер, а печат. Има много ясни правила, кога една диплома е припозната и извън висшето училище, тези правила изискват дипломите да бъдат лично подписани от ректора коментира образователният министър проф. Николай Денков пред БНР. Той е категоричен, че „в момента това са правилата и всеки е длъжен да ги спазва”. От СУ обаче смятат, че всички дипломи, издадени през 2009 г. носещи щемпел, са издадени по законния ред, съдържат необходимите реквизити и са валидни.

Заради проблемът поне веднъж месечно проф. Илчев е викан в Алма Матер, за да преподписва дипломи. Бившият ректор призова студентите, завършили през 2009 г., да не чакат последния момент и да намерят време за презаверка на дипломата.

„Иначе ще се окаже, че след 10-12 години ще им потрябва моя подпис и ще трябва да ги разкарваме до централни гробища някой парцел, да се подписвам”, заявява проф. Илчев.

„Добре е да се знае, че една диплома трябва да може да бъде проверена след 20-30-40 години и затова всички подписи на ректори се съхраняват в МОН. И ако след години трябва да се провери дали една диплома е истинска, се отваря архивът, поглежда се какво е подписал ректорът и няма никакво съмнение, че се изисква личен подпис на ректора“, заяви каза още образователният министър и допълни : „СУ е автономна академична институция и ако за нея тези дипломи са актуални, няма проблем, но те важат само за СУ тогава“. Затова най-сигурният вариант е да се поиска преподписване от Алма матер.

Годишно в Софийския университет се дипломират между 5 000 и 7 000 студенти

По тази причина подписът е полаган с щемпел. „Диплома, копие от дипломата и уверение на английски – това са четири подписа. За една година трябваше да се положат 24 000 подписа. Аз съм имал такива случаи, в които се връщаш и колкото и смешно да звучи, не те боли от копане на нивата, а те боли от полагане на подписи“, коментира пред „Нова телевизия“ проф. Илчев. Той допълни, че подобна практика била масова в Япония и решил да почерпи този опит.

„В известен смисъл аз разбирам и неговото затруднение. Един ректор има изключително много задачи, които са най-разнообразни. От тази гледна точка трябва да се помисли за някакво нормативно облекчение, например да се делегират права на на заместник- ректори или на друго лице”, каза още просветният министър./БНР

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук