Приблизително всеки десети чиновник е в пенсионна възраст, но продължава да стои зад бюрото, за да си докарва по-голям доход. Това показват грубите изчисления на база справките, които министерствата и подопечните им структури са предоставили на червения депутат Георги Гьоков след отправен от него въпрос.
Близо 10% достига средният дял, който ведомствата и второстепенните разпоредители с бюджетни средства заделят за заплати и осигуровки точно на служители, придобили или упражнили право на пенсия, от общия си бюджет за възнаграждения. Цифрата изпъква от данните на повече от половината министерства и техните структури. Справка все още не са успели да изготвят обаче някои мегаминистерства, като тези на вътрешните работи, на регионалното развитие, на социалните въпроси, на правосъдието.
Внушителната армия от хиляди чиновници на възраст пък продължава да се поддържа, въпреки че от миналата година със законодателни промени на работодателите бе дадена възможност да прекратяват трудовите взаимоотношения с чукнали години за пенсия служители. Стимулът на самите хора да стоят зад бюрото и на старини пък, от една страна, идва заради допълнителните доходи, които получават от заплата, а от друга – заради повишаването на размера на пенсията им с трупането на все повече трудов стаж.
Тенденцията е по-големият дял на възрастни служители да има не толкова в централните администрации на министерствата, колкото във второстепенните им структури. В същото време останалите по етажите на властта хора получават завидни заплати, които значително надхвърлят средните за заетите в държавния сектор.
С 3246 цивилни служители в пенсионна възраст се е отчело например Министерството на отбраната заедно със своите структури. Само в централната администрация на ведомството работят 73-ма души, които прибират пари за старини от държавата, но и си докарват заплата. В Съвместното командване на силите тази бройка достига 400, във ВВС 513, в Централното военно окръжие 208.
Средната заплата за цивилните със стаж и години за пенсия в централната администрация на МО е 1547 лв. във Военна академия – 1655 лв., в Сухопътните войски – 1540 лв.
В министерството на образованието пък от общо 480 души на щат в централната администрация 36 са навършили пенсионна възраст със средна заплата 1134 лв. Още 15 стари хора обаче са на граждански договор.
Доста възрастни служители има и в структурите на Министерството на икономиката, макар и по етажите на самото ведомство да не работят много пенсионери. Само в Държавна агенция за метрологичен и технически надзор например има 18 пенсионери на средна заплата 903 лв. „От началото на 2016 година броят им бе силно завишен във връзка с необходимостта от бързо назначаване на професионалисти в новосъздадената главна дирекция „Надзор на язовирните стени и съоръженията към тях“, уточняват в справката от министерството. И уверяват, че след окончателното структуриране на отделите броят на служителите, придобили право на пенсия, ще бъде редуциран. Любопитна е картината в Комисията за защита на потребителите, където в щата има 6 души на възраст между 61 и 69 години, но още 27 души на граждански договор.
Най-възрастният служител в системата на икономиката е 77-годишен мъж, който се грижи за охраната на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол. Точно в тази структура пък служителите с години за пенсия получават и топзаплати – средно 1720 лв.
В министерството на спорта 13 служители са на пенсионна възраст, като заплатите за тях глътват 6% от общия бюджет за възнаграждения. В Антидопинговия център обаче този дял надхвърля 16%, като там повечето служители, които работят на старини, са на граждански договори.
Министерството на културата също заделя значителен дял от бюджета си за заплати на служителите с право на пенсия – 14,6%. В тази графа влизат обаче всички структури и второстепенни разпоредители с бюджетни средства, сред които са и театри, музеи и специализирани училища.
Министерството на здравеопазването е отчело в своята администрация само един служител на щат в пенсионна възраст със заплата 1500 лв. Още двама са на граждански договор. Броят на хората с години за пенсия обаче се надува от прилежащите му структури като районни здравни инспекции, изпълнителни агенции и други. С тях процентът на парите за възнаграждения на работещите с възраст за пенсия скача на 11%.
Със значително редуциран брой служители, които да стоят зад бюрата на старини, се е похвалило Министерството на финансите с всичките си структури. В самото ведомство тази категория служители са 3,7% със средна заплата 1463 лв. С малък дял на работещи пенсионери са се отбелязали също министерствата на туризма, на земеделието и на външните работи. В МВнР обаче близо половината от пенсионерите са на граждански договори, като най-възрастният е навършил 73 години.
Точно 50 души, чукнали стаж и години за пенсия, продължават да работят в Софийската опера и балет, показва справката на Министерството на културата, под чиято шапка е тя. Условията към момента за излизане в заслужена почивка за балерините обаче са значително по-занижени – 25 години осигурителен стаж и възраст 42 години и 10 месеца.
В Народния театър работят 35 души, които покриват изискванията за излизане в пенсия. Общо в държавните структури в областта на сценичните изкуства цифрата на тази категория служители е 770. Още около 160 са в държавните училища по култура и изкуство, а 60 в музеите.
Армията с над 3000 военни чукнали „уволнение“
Точно 1901 военнослужещи са придобили право на пенсия, а 1443 са го и упражнили. Това се посочва в справка на Министерството на отбраната, предоставена след депутатско запитване. От ведомството изрично уточняват, че по принцип не поддържат информация за армейците, които упражняват правото си на пенсия, тоест вземат освен заплата и пари за старини. Цифрата в справката обаче са извели на база подадения брой на рапортите за издаване на документи за осигурителен стаж, които да послужат на военните пред НОИ.
Най-голям брой възрастни има във Военновъздушните сили – 530 придобили право на пенсия и 390 упражнили. В Сухопътните войски тези цифри са съответно 401 и 382. В централната администрация на МО пък има 122 военнослужещи, придобили право на пенсия, и 87 упражнили./монитор