Въпреки очакванията сертификатите за ваксинация да направят пътуването ни по света абсолютно безпроблемно, проверка показа, че при връщането ни от над 60% от държавите в Европа подлежим на допълнително тестване.
Дори да сме минали пълния курс на имунизация. Причината е протоколът, въведен от служебния здравен министър д-р Стойчо Кацаров, който позволява безпроблемно пресичане на границата ни само ако се прибираме от държава от „зелена зона“. Такива в Европа обаче са само 19 от всички 49 страни на континента.
Други седем от държавите – Нидерландия, Андора, Малта, Испания, Кипър, Великобритания и Грузия, са в червената зона. Това означава, че държавата ни не само забранява влизането на чуждестранни граждани, пристигащи от тях у нас, но също така задължава българските да си направят PCR тест или да стоят в 10-дневна карантина.
Задължението важи и за ваксинираните граждани. Отделно други 23 държави са в т.нар. оранжева зона, откъдето влизането е при малко по-либерален режим, но имунизираните също може да се окажат изследвани. Причината е, че според заповедта на влизане в страната се прави
тест на случаен принцип на поне 5% на идващите от този тип страни
Изследването е с бърз антигенен тест и се прави от органите на граничния здравен контрол, пише „Монитор“.
В същото време, считано от 1 юли, българските граждани могат да пътуват с COVID сертификат във всички държави от ЕС, в това число Лихтенщайн, Швейцария, Исландия и Норвегия с малки изключения. Някои от страните също изискват допълнително изследване на гражданите при влизане, а
при Великобритания и Исландия тестването е съответно двойно и тройно
Така, въпреки че страната ни е в зеления списък в т.нар. светофарна система на ограничения за пътувания до Обединеното кралство Великобритания, пристигащите на Острова трябва да представят отрицателен PCR или антигенен тест, който трябва да бъде направен до 72 часа преди заминаването. Децата на възраст под 11 години не е задължително да бъдат тествани. След пристигане в Обединеното кралство гражданите трябва да направят втори Covid-19 тест за своя сметка в самия ден или на следващия. Ако тестът е положителен, лицето се поставя под карантина.
В Исландия режимът е още по-затегнат, защото освен представянето на отрицателен PCR, направен до 72 ч. преди отпътуване, се изисква направата на повторен корона тест непосредствено при пристигане в държавата. Освен това има задължителна 5 –дневна карантина, от което може да се излезе само с трети тест.
За разлика от Великобритания останалите страни, които са в нашия „червен списък“, не изискват допълнително тестване на гражданите ни. Така, ако има желаещи да пътуват за Кипър, то те могат да посетят държавата, като представят само COVID сертификат.
В страната обаче действат вътрешни мерки
Според тях гражданите, които са ваксинирани или вече са преболедували от коронавирус през последните шест месеца, или имат отрицателен COVID тест с валидност 72 часа, получават специален пропуск, наречен Coronapass, който им дава право да посещават безпрепятствено публични места. Те ще могат да сядат също в заведения за обществено хранене, хотели, театри, кина, както и всички останали места, в които се събират големи групи хора, пише на сайта на външно министерство. За прибиращите у нас граждани от Кипър обаче е нужен и отрицателен PCR тест, тъй като държавата попада в червената зона по заболеваемост.
В Испания българските граждани също не подлежат на допълнително тестване, тъй като страната ни не е в списъка с рискови страни. Те влизат в държавата, като представят сертификат за извършена ваксинация или преболедуване на вируса. На влизане пътниците минават през санитарен контрол – мерене на температура и визуален контрол на общото състояние. В страната автономните области сами определят ограничителните мерки, като носенето на маски е задължително на закрито, но не и на открито, уточняват от външно министерство.
В Малта българските граждани могат да влязат само след като представят ваксинационен сертификат за завършен имунизационен цикъл, но не и за преболедуване. Освен това трябва да попълнят и здравна декларация. Пристигащите в Малта деца над 12 години също трябва да бъдат ваксинирани, а тези на възраст между 5 и 11 години трябва да представят негативен ПСР тест, проведен 72 часа преди влизане в страната. Децата под 5-годишна възраст са освободени от тест. Отиващите в Малта трябва да знаят, че там е забранено събирането на повече от шест човека, като между групите трябва да има разстояние от поне 2 метра. Носенето на маски е задължително на открито и на закрито. Задължението за носене на маски на открито не важи за ваксинираните, ако са сами или в компанията на още едно ваксинирано лице.
Пътниците от страните от т.нар. зелена зона, каквато в момента е България, могат да пристигат
в Андора без изискването на някакъв COVID документ или тест
но само ако престоят им е под 3 дни. Ако е три или повече дни, се изисква наличие или на сертификат за имунизация, или отрицателен PCR или тест, удостоверяващ прекарано в рамките на последните 6 месеца ковид заболяване. За разлика от останалите евространи в Андора искат наличието на такива документи и за всяко дете над 6 години, а не както е по принцип – над 12.
Пристигащите в Нидерландия също не подлежат на COVID тест, ако имат сертификат за имунизация, тъй като страната ни e обозначена в тяхната „жълта“ категория по отношение на епидемиологичния риск. Пристигащите от там обаче подлежат на тестване, за да не бъдат карантинирани.
В Грузия е подобно, като при неналичие на COVID паспорт се изисква негативен PCR тест, направен до 72 часа от пристигането.
В 8 от 23-те страни, които са в „оранжевата зона“ на нашия списък, подобно на България също изискват едновременно COVID паспорт и отрицателен PCR от пристигащите от страната ни. Такива са условията за влизане в Латвия, Монако, Исландия и Босна и Херцеговина например.
Други 7 от държавите пък ни пускат абсолютно свободно
Сред тях са Белгия, Румъния, Сърбия, Северна Македония, Черна гора, а както вече стана ясно и Андора, при условието че престоят ни там е по-кратък от 3 дни. Албания също е в списъка, като е препоръчително да се знае обаче, че там има въведено изискване за задължително носенето на маски на закрито, като се препоръчва носенето на маска навсякъде, където не е възможно спазването на социална дистанция.
Според последната заповед на здравния министър в „зелената зона“ попадат само 19 европейски държави – Германия, Австрия, Естония, Исландия, Литва, Полша, Словакия, Унгария, Финландия, Хърватия, Дания, Италия, Словения, Франция, Норвегия, Сан Марино, Ватиканът, Швейцария и Чехия.