Договорът с мобилен оператор може да бъде прекратен без неустойки до 7 дни след сключването му, ако клиентът не е дал съгласието си той да влезе в сила веднага.
Така потребителят ще има право да обмисли условията и ако прецени, че са неизгодни за него, да се откаже – каквато възможност се дава в 14-дневен срок при покупки от разстояние.
Нещо повече – потребителят по никакъв начин не може да бъде принуден да положи подписа си под заявлението за незабавно влизане в сила на договора.
Това припомни председателят на Комисията за защита на потребителите (КЗП) Димитър Маргаритов по БНР, цитиран от „Фокус“.
Маргаритов призова потребителите да не подписват нови договори само във връзка с отпадането на роуминга от 15 юни.
„Възможно е обаче да има потребители, чиито договори по съвпадение изтичат точно в този момент. Тогава започват настойчиви обаждания от страна на мобилните оператори за това да подпишат нови срочни договори. Предлагат се уж по-изгодни условия, а всъщност целта е потребителят да бъде обвързан със срочен договор, тъй като неговото прекратяване е по-сложно, макар не чак толкова, колкото беше пред известно време”, коментира той.
И подчерта, че потребителят не е длъжен и по никакъв начин не може да бъде накаран да подпише нов срочен договор, а след изтичането му, действащият би трябвало да се трансформира в безсрочен, който може да се прекрати с едномесечно предизвестие.
Председателят на КЗП обърна внимание на това подробно да се четат условията преди подписването на договор.
„Колкото и напрегната да е обстановката в офисите на мобилните оператори, винаги преди да подпишете нов договор, проучете внимателно дали освен това, което на пръв поглед е напълно ясно – месечна такса, безплатни минути, колко интернет трафик ползвате безплатно или на преференциална цена, няма и нещо друго, което ще се наложи да платите. В един договор може да има доста съпътстващи услуги и в рамките на новите условия Вие да не забележите, че Ви се добавят и други, за които ще трябва да плащате допълнително. Например, да излезе така, че наистина говорейки по мобилния си телефон, ще разполагате с повече безплатни минути, но същевременно ще имате още една СИМ карта, за която ще трябва да плащате месечна такса”, обясни Маргаритов.
Във връзка с абитуриентските балове той предупреди да се следи внимателно какви условия се предлагат при организирането на групово посещение на ресторант, заведение и т.н.
Така ще отпадне рискът впоследствие да се окаже, че в момент, „когато няма никакво значение какви разходи ще се наложи да направят празнуващите за хубавото доизкарване на вечерта, да плащат допълнително за нещо, което уж предварително е било включено в цената”.
Маргаритов добави съвет и за случаите, когато в по-камерна среда родителите със своите близки искат да поздравят абитуриента и прибягнат до услугите на фирма за кетъринг, например.
„Тук също има случаи, в които сме установили, че търговците се възползват от приповдигнатото настроение и умишлено премълчават някои допълнителни услуги – било транспортни, било по логистиката, и когато това вече е факт, родителите нямат избор, освен да доплатят. Но потребителите не трябва да дават възможност търговците да предявяват такива изисквания към тях само под натиска на това, че вече няма връщане назад. Ако има такова притеснение от страна на потребителите, ние сме насреща – можем да им помогнем”, каза в заключение председателят.