Тъжно е да го признаем, но кашкавали-менте има много повече по рафтовете на магазините, отколкото са оригиналните продукти. Работата е там, че производителите масово намаляват цената на продукта като добавят за сметка на това огромно количество заместители на млякото, включително и палмово масло. В състава на последното се съдържа шокова за организма доза от растителни мазнини: дори малка част от тях надвишава дневно допустимата норма!
Последиците от това са тъжни: излишната мазнина запушва кръвоносните съдове, което води до тежък удар върху черния дроб и панкреаса. Само си представете какви непоправими щети подобен продукт може да нанесе върху тялото на детето! Затова ние решихме да ви покажем как да разберете дали кашкавалът, който купувате, е фалшив.
Как да различим истинския кашкавал от имитиращ продукт
- Някои производители го пишат директно върху опаковката. Благодарим им за истината, но ние вярваме, че тези храни изобщо не трябва да присъстват в магазините. Често имитиращите продукти на кашкавала са много по-евтини от оригинала. Бъдете внимателни, не се хващайте на въдицата на евтинията. По-добре е да ядете по-малко, но качествен продукт.
- Избягвайте кашкавал във вакуумни опаковки – по-добре да вземете парче, отрязано от пита – така ще бъде по-малко вероятно да попаднете на фалшив продукт. Обърнете внимание на кората на кашкавала. Тя трябва да бъде без пукнатини и отлагания, в противен случай рискувате да купите заедно с кашкавала вредни бактерии или да купите скъп, но абсолютно безвкусен кашкавал.
- Качественият кашкавал трябва да има равна повърхност, равномерна структура, гладки симетрични дупчици. Ако сте любител на сирена от типа на пармезана, трябва да обърнете внимание на цената и репутацията на производителя. В останалите случаи ще ви помогне нашият тест
Тест за качество на кашкавала
Вземете парче от купения кашкавал на стайна температура и внимателно го огънете под прав ъгъл . То не трябва да се троши на мястото на извивката! Трябва да се откажете от трошливия кашкавал, който се разпада лесно и се набръчква. Най-вероятно при него палмовото масло е смесено с мляко на прах, както и багрила./ПИК