Наемът на сергиите по пътя към Бачковския манастир най-вероятно ще бъде повишен. Такива са плановете на игумена отец Симон, след като обителта спечели на последна инстанция делото с община Асеновград за собствеността на 3-километровата отсечка, съобщи той..
„Тепърва предстои сключване на договори със собствениците на фирмите, които държат сергиите. Не знам с колко ще бъде завишен наемът. Първо трябва да се консултирам с адвокати по корпоративно право и по недвижими имоти, за да видим горе-долу какви ще са наемите. Ако не желаят да плащат новия наем, имат право до един месец да си вдигнат постройките и да напуснат мястото”, заяви отец Симон.
По уличката към обителта са позиционирани около 60-70 сергии, чийто наем се взима от манастира във вид на дарения. „Плащат смешни суми, защото нямат договори. Те плащат за 3 месеца 30 лева – по 10 лева на месец. Досега ги водехме като дарения, защото няма как да осчетоводим тези пари и юридически нямахме на каква база да им ги искаме”, коментира още игуменът.
Той е чувал, че търговците помежду си преотдават под наем павилионите срещу 250-300 лева на месец. „Но пак казвам, нека адвокатите специалисти да преценят с колко да повишим наема, защото каква файда да сложим 1000 лева на месец и ще останат 2 павилиона. Това няма да е работещ вариант”, смята отец Симон.
Липсата на нотариален акт за имота води и до загуби за манастира. Отец Симон изчислява, че те възлизат на около 350 000 лева за последните 3 години. Обителта не е можела да кандидатства по евро проекти, а и проблемите с митницата отпреди месец с откритите бутилки алкохол, не е щяло да ги има. „Защото този нотариален акт до това води – да можеш да се пишеш винопроизводител, животновъд. За нищо не можеш да се регистрираш, ако нямаш документ за собственост. Навсякъде искат акт за собственост. Манастирът понася големи щети от това. Не сме ги изчислявали, но мисля, че между 300 000 и 350 000 лева за последните 3 години са загубите на манастира”, обясни отец Симон. Именно липсата на нотариален акт до момента е пречила манастирът да получава субсидии за стопанството си, въпреки че отглежда десетки декари лозови масиви и овощни градини, картофи, овце, кози, телета и пчели.
Освен това плановете на игумена предвиждат да бъде изготвена нова визия на пътя към храма, като павилионите бъдат уеднаквени. Идеята на отец Симон е да развива религиозен туризъм и манастирът да посреща още повече гости от страната и чужбина. „Сега е срамота туристите да виждат битпазар и разхвърляни сергии по целия път към Светата обител”, казва игуменът./монитор