България е на първо място по заболеваемост на белодробнитеболести и сред страните в ЕС с най-много смъртни случаи на работното място. Една трета от болните деца в България са с дихателни заболявания. Голяма част от родителите, които пушат в дома си оказват много влияние на децата с астма, каза д-р София Ангелова – председател на Сдружение „НАПББ“, в националния пресклуб на БТА днес.
Хроничната обструктивна белодробна болест /ХОББ/ е вече на трето място като причина за преждевременнатаa смърт заедно с катастрофите. И на около 5-10 на сто от населението е болно от ХОББ. Само 75 000 човека се лекуват.
Тютюнопушенето е една от най-важните причини за белодробни заболявания, а в много страни – и най-важната причина за инвалидизиране, страдание и преждевременна смърт. Това е единствената причина за влошаване на здравето, която е напълно предотвратима. Спирането на лечението на ХОББ веднага влошава състоянието на болните, каза Ангелова.
У нас дори на фона на лечението, пушачите продължават да пушат и така се влошават, а лечението става безсмислено.
Освен ХОББ, остри инфекции на долни дихателни пътища, рак и туберкулоза са основните заболявания, които водят до смърт. Десет човека на ден умират от рак на белите дробове, посочи София Ангелова.
През 1990 година , в началото на прехода, заболеваемостта от туберкулоза расте, защото бедността накара хората да ядат лоша храна.
За това при дълго продължила кашлица, чести инфекции, задух и свирене в гърдите да се търси пулмолог, за да може навреме да се улавят заболяванията, призова Ангелова.
На 10 май започва кампания. С предварително записване на тел 070010126ще се правят прегледи.
Освен това България е и сред страните в ЕС с най-много смъртни случаи на работното място, съобщи Евростат, цитирайки данни от 2015 г.
3497 души са загинали по време на работа в Евросъюза за тази година, или около 2,4 случая на 100 000 работници.
България и Литва споделят заедно четвъртото място в Европа с 4,3 смъртни случая на 100 000 души, или 85 души. Първа е Румъния – 7,5 на 100, следвана от Португалия и Люксембург.
Европа на две скорости, България – на първа балканска
Най-безопасно е да се работи в Холандия, където има едва 0,8 случая на 100 000 рботници, Германия – 1,3, Кипър – 1,5, и Великобритания – 1,6.
Според европейската статистика за фатални се определят тези инциденти, които водят до смърт на потърпевшия в рамките на една година. В по-общ смисъл за инцидент на работното място се счита всяко произшествие по време на работа, което води до физическо или умствено увреждане на засегнатия.