България продължава да е на едно от последните места по брой на кръводарители в Европа. Опитът на Българската организация за доброволно кръводаряване (БОДК) показва, че у нас ежедневно има недостиг на кръв и кръвни съставки – болници и кръвни центрове постоянно принуждават близки на пострадали и пациенти да търсят кръводарители.
Това посочват от организацията.
Кръвта няма аналог и фактът, че не се предприемат адекватни мерки, показва, че институциите не се интересуват не само от живота на хората в нужда, но и от живота на обществото, като цяло, тъй като наличието на достатъчно кръв е от критично значение по време на природни бедствия, инциденти, аварии, спешни операции, раждания и много други.
Като част от стратегията си за разрешаване на тези проблеми, БОДК въведе системата Дари кръв за регистрация на доброволни кръводарители и нуждаещи се от кръв. Към момента чрез онлайн платформата и мобилното приложение в системата са регистрирани повече от 1500 доброволни кръводарители от цялата страна, които даряват безвъзмездно кръв за непознати хора при спешни случаи и се включват в акциите на сдружението.
Световният ден на доброволния кръводарител се отбелязва всяка година на 14 юни – рождения ден на Карл Ландщайнер, австрийски биолог и лекар, носител на Нобелова награда за откриването на системата на кръвните групи „А-В-0“. Денят има за цел да насочи общественото внимание към изключителната значимост на даряването на кръв от доброволни и безвъзмездни кръводарители, както и да им се отдаде заслужена благодарност за спасяването на милиони хора всяка година. През 2018 година основната тема на кампанията е „Помогни на някого. Дари кръв. Сподели живота“.